Fostul deputat PDM și actualul președinte al Curții de Conturi, Marian Lupu, și-a schimbat mașina. Valoarea acesteia depășește însă veniturile democratului obținute timp de un an. Asta reiese din declarația de avere pentru anul 2018.
UPDATE 21:20 Marian Lupu a scris, într-o postare Facebook, că a schimbat vechiul automobil pe noua mașină. „Istoria cu automobilul personal, de care chiar am nevoie pentru familie, căutarea opțiunii rezonabile și modelului care să corespundă așteptărilor și prețului, a fost de lungă durată și chiar anevoioasă pe alocuri. Am procurat un Hyundai Creta, dar din anumite considerente, după o perioadă scurtă de exploatare, am decis totuși să revenim la opțiunea spre care inițial trăgeam cu ochiul și anume Tucson al aceluiași producător coreean. Procedura a fost simplă, trade-in (am dat Hyundai Creta și am luat de la același dealer, cu diferența de preț, Hyundai Tucson)”, a menționat Lupu.
Cât despre banii din care a reușit să-și cumpere automobilul, acesta a făcut trimitere la economii, chiar dacă ele nu au fost raportate în declarația de avere. „Pornesc de la un exercițiu de logică simplă, care se referă la veniturile și economiile unor familii. Sau, venitul anual al unei sau altei familii, nu e neapărat și suma cheltuielilor acesteia. Presupun și sper, uneori „mai punem deoparte câte ceva, pentru zile bune” sau facem anumite economii în vederea procurării unui sau altui bun necesar, iar în cazul meu mai adaug un stagiu de muncă de peste 30 de ani. Nu sunt adeptul luxului. Iată de ce, consider că achiziția unui automobil de clasa Hyundai Tucson, nu este și nici nu poate fi considerată un lux”, a mai scris el.
Știrea inițială: Deși am încercat să-l telefonăm pe Marian Lupu, nu ne-a reușit să obținem un comentariu la subiect.
Potrivit declarației de avere, anul trecut, Marian Lupu și-a luat un automobil Hyundai Tucsnon, produs în 2017. Mașina este evaluată la 205 mii de lei, adică aproape 10.500 de euro. De partea cealaltă, pentru anul trecut, democratul indică venituri de puțin peste 170 de mii de lei (171.240 de lei). Altfel spus, chiar dacă ar fi dat toți banii obținuți timp de un an, acestuia nu i-ar fi ajuns 33 de mii de lei pentru noua achiziție.
În declarația de avere depusă pentru anul 2017, Marian Lupu indica un automobil Hyundai Creta, produs în același an și evaluat la 14.050 de euro. Deși mașina nu mai apare în declarația depusă pentru anul 2018, democratul nu raportează venituri obținute în urma unei eventuale vânzări.
Marian Lupu mai are în proprietate un apartament de 136 m.p. și un garaj de 18,2 m.p.
Fostul șef al fracțiunii PDM în Parlament, Marian Lupu, a fost votat în funcția de președinte al Curții de Conturi în februarie 2019, cu votul a 52 de deputați. Numirea a avut loc în circa 10 minute, deputatul a răspuns doar la două întrebări, iar ulterior și-a depus jurământul. El a fost singurul candidat înscris în concursul pentru ocuparea funcției respective.
Vezi și aceste știri
Advertoriale

Microinvest susține agricultorii din Moldova cu CREDITE AGRO de până la 7 000 000 lei

Scopul și valorile reînnoite ale maib prezentate întregii echipe
