
Șoferul care a mușcat un polițist de deget riscă închisoare. Iată reacția INP
Șoferul care a mușcat un polițist de deget riscă o amendă de până la 67.500 de lei, până la 180 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la doi ani. Și asta pentru că pe numele acestuia a fost pornită o cauză penală pentru „amenințarea sau violența săvârșită asupra unei persoane cu funcție de răspundere sau a unei persoane care își îndeplinește datoria obștească”.
・
Inspectoratul Național de Patrulare (INP) a menționat, într-un comunicat, că incidentul a avut loc pe 16 aprilie curent, în apropierea satului Bozieni, raionul Hâncești.
„Inspectorii de patrulare, aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu, au oprit un automobil de model „Vaz”, la volanul căruia se afla un bărbat vizibil în stare de ebrietate. La solicitarea polițiștilor de a prezenta actul de identitate sau documentul ce atestă dreptul de proprietate asupra autovehiculului, conducătorul auto a refuzat. De asemenea, bărbatul nu s-a supus cerințelor legale ale poliţiştilor, care urmau să verifice dacă acesta a consumat sau nu alcool. În replică, conducătorul auto a dat dovadă de un comportament agresiv, folosind cuvinte necenzurate în adresa angajaţilor poliţiei. Astfel, în timpul reținerii, șoferul l-a mușcat pe unul din polițiști de deget, provocându-i leziuni a ligamentului degetului”, a explicat INP.
Șoferul a fost dus, totuși, la Inspectoratul de Poliție din Hâncești, unde a refuzat repetat să treacă testul la alcoolscopic. Bărbatul, care are 25 de ani și este originar din satul Dubovca din același raion, a fost reținut pentru 72 de ore.
„În acest context, Poliția NU VA TOLERA: acte de ameninţare asupra poliţiştilor, vătămarea integrităţii corporale sau sănătăţii, deteriorarea bunurilor acestora, ofensarea, blamarea, nesupunerea ordinelor legale. Poliţistul – aflat la menţinerea ordinii publice, dirijarea traficului rutier, efectuând cercetare la faţa locului, intervenind la o altercaţie, reţinând adeversarul ce manifestă agresivitate sporită – acţionează pentru siguranţa oamenilor, riscând pierderea capacităţii de muncă sau propriei vieţi!”, a subliniat INP.
Între timp, a fost publicat video integral cu incidentul respectiv. Atenție, limbaj licențios!
https://agora.md/videoframe/7309/650