Femierul spune că a învățat din greșeli și și-a îmbunătățit tehnicile în timp. Acum înmulțește și omologhează oi de diferite rase, pentru că acestea se află la mare căutare printre străini.
Aceeași sursă notează că stâna familiei Stefanco e una dintre cele mai mari din sudul-estul Moldovei. Mai mult, aici mulsul mioarelor se face printr-un proces sincronizat.
În afară de cei trei ciobani angajați permanent, la fermă lucrează întreaga familie. Datorită unui proiect european, antreprenorul a reușit să cumpere și un utilaj modern de procesare a laptelui. După ce a participat la concurs cu un plan de afacere convingător a obţinut un grant pentru a importa din Bulgaria răcitor de lapte, pasteriorizator, masa cu prese pentru scurgerea brânzei şi forme.
Zinaida și Sergiu Stefanco se numără printre cei peste 70 de tineri de pe ambele maluri ale râului Nistru care au obținut granturi europene în valoare de până la 13.500 de euro pentru a-și crea sau dezvolta o afacere. Tinerii au beneficiat și de serviciile unui consultant personal care, timp de 14 luni, i-a ajutat să-și gestioneze afacerea eficient.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.