
Carnea de pasăre și ouăle moldovenești ar putea ajunge pe mesele indienilor
Carnea de pasăre și ouăle moldovenești ar putea ajunge pe mesele indienilor. Anunțul a făcut de șeful Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, Ion Sula. Oficialul a precizat că discuții în acest sens au fost purtate în cadrul întâlnirii cu membrii delegației Republicii Indiene, la Paris.
・
La baza discuțiilor au fost relațiile comerciale dintre cele două state și colaborarea privind inițierea procedurii de export a produselor de origine animală, carne de pasăre și ouă. Totodată, părțile au convenit asupra coordonării și recunoașterii reciproce a certificatelor.
La cea de-a 87-a Sesiunea Generală Anuală a Adunării Mondiale a OIE participă în jur de 182 de state din întreaga lume și organizații internaționale.
Publicitate