Alpiniști și  echipaje de salvatori au reluat lucrările în preajma blocului avariat din orașul Otaci

Alpiniști și echipaje de salvatori au reluat lucrările în preajma blocului avariat din orașul Otaci

Lucrările în preajma blocului avariat din oraşul Otaci au fost reluate în dimineața zilei de vineri. Salvatorii vor demonta plăcile de beton care atârnă de pe blocul avariat. La faţa locului angajaţii Inspectoratului vor utiliza o autoscară cu braţ cotit pentru a demonta cu maximă siguranţă materialele constructive care reprezintă risc sporit. 

Pentru efectuarea lucrărilor complexe activează echipe de alpinişti dar şi echipaje de salvatori competenţi în domeniul lucrărilor de deblocare.

În total în misiune sunt implicaţi 70 de angajaţi IGSU cu 7 unităţi de tehnică. Pentru gestionarea şi monitorizarea situaţiei continuă funcţionarea la faţa locului a Celulei de Criză.

Publicitate

Pe 19 iunie o parte a unei clădiri cu nouă etaje, din orașul Otaci, s-a prăbușit. Incidentul s-a produs pe strada Prieteniei nr.153 din Otaci. Potrivit salvatorilor nu sunt înregistrate victime. Angajații IGSU au evacuat 46 de oameni, inclusiv 11 copii din blocul avariat, reușind preîntâmpinarea unei tragedii.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal