
Democrații au cerut audierea șefului de la Externe. Își doresc explicații pe marginea votului de la APCE
Democrații au cerut, marți, la ședința Parlamentului, audierea ministrului de Externe. Mai exact, aceștia și-au dorit să audă explicații privind votul de la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), unde socialistul Vlad Batrîncea și președintele PPDA, Andrei Năstase, au votat pentru revenirea Rusiei în această instanță.
・
„Dna președinte, vă rugăm să uzați de dreptul dvs. de a introduce pe ordinea de zi audierea ministrului Afacerilor Externe în legătură cu votul produs în APCE, unde s-a votat pentru reîntoarcerea dreptului de vot pentru Rusia, drept care a fost retras în 2014, după anexarea Crimeei. Întrebările la care vrem să auzim răspuns sunt: Acești deputați reprezintă poziția statului RM?, Care au fost considerentele acestui vot în sensul în care deputații din Ucraina, Polonia, Georgia și țările baltice au votat împotrivă?”, a declarat Monica Babuc.
„Din câte cunosc, mai multe state și cu o influență mult mai mare au votat pentru revenirea Federației Ruse în APCE. Foarte bine că și deputații noștri, chiar salut decizia lor, au votat pentru revenirea unui stat atât de important în organizație. Haideți să avem grijă de statul nostru, RM, să facem ordine la noi, aici. Ce au de făcut alte state, o să se clarifice singure”, a menționat Zinaida Greceanîi, care a refuzat propunerea democratei.
Amintim că Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) a votat, în noaptea de luni spre marţi, un text ce face posibilă revenirea Rusiei în această instanță, după cinci ani de criză. Printre cei care au votat în favoarea acestei decizii au fost și deputații Vlad Batrîncea (PSRM) și Andrei Năstase (PPDA). Criticile nu au întârziat să apară după votul din APCE.
Liderul PPDA a ținut să precizeze că „nu a fost o decizie ușor de luat, mai ales pentru deputații din partea Moldovei care au mărturisit că nu știau pentru cine să voteze”.