O butelie de gaz, depistată în scara blocului care s-a prăbușit la Otaci. Explicațiile pompierilor

O butelie de gaz, depistată în scara blocului care s-a prăbușit la Otaci. Explicațiile pompierilor

Pompierii au găsit  în scara blocului prăbușit de la Otaci o butelie de gaz de tip propan-butan. S-a întâmplat în timpul primei misiuni de recunoaștere pe care au făcut-o salvatorii în scara acestei clădiri. După ce butelia a fost evacuată, angajații IGSU  au exclus riscul deflagrației posibile în timpul lucrărilor de demolare, dar și riscul afectării personalului de intervenție inclusiv și clădirile din jur.

Tot astăzi sinistrații din blocul afectat au avut posibilitate să intre pentru primă dată în locuințe pentru a–și recupera bunurile necesare și actele.

Salvatorii au însoțit oamenii la intrare în apartamente și au oferit posibilitatea ca aceștia să-și preia lucrurile în siguranță. Tehnica specializată asigurată de compania contractată a fost deja instalată și asamblată pe terenul pregătit de salvatori.

Demolarea construcției va demara după ce toate persoanele ce au intrat în interior vor părăsi clădirea dar și terenul. Activitatea respectivă va fi supravegheată de pompieri pentru a evita situațiile de risc. Angajații IGSU vor monitoriza în continuare situația asigurînd securitatea în preajma blocului avariat.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.