Reprezentanții unor companii din sectorul HoReCa spun că îşi vor sista activitatea, la începutul săptămânii viitoare, de la ora 10.00 până la 10:30, în semn de protest faţă de decizia Guvernului de a reveni la cota TVA de 20%. Ministerul Finanțelor a anulat cota redusă a TVA de 10% şi a dispus revenirea la 20% TVA pentru livrările efectuate de către agenţii economici care activează în sectorul HoReCa (hotele, restaurante, cafenele), transmite Mold-Street.com.
Reducerea de TVA a dus la distorsiuni şi noi scheme
Preşedinta Asociaţiei restaurantelor şi a localurilor de agrement din Moldova (MĂR), Aneta Zasaviţchi, susţine că în urma deciziei Guvernului mulţi reprezentanţi ai sectorului HoReCa nu vor mai putea activa, iar efectele ar putea fi grave.
Pe de altă parte Ministerul Finanţelor a difuzat o notă informativă în care arată că reducerea TVA de la 20% la 10% pentru livrările efectuate de către hotele, restaurante şi cafenele (HoReCa), în octombrie 2018, de către Guvernul Filip, a creat distorsiuni pe lanţul valoric şi nu a schimbat spre bine situaţia din sector.
Potrivit Ministerului Finanaţelor o analiză detaliată a 480 de agenţi economici ce activează în sectorul Horeca a scos la iveală că în primele șase luni ale anului 2019, comparativ cu perioada similară a anului precedent, achitările de TVA de la aceştia au scăzut abrupt, cu peste 28 milioane de lei. Altfel spus au fost de 2,5 ori mai mici decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Şi aceasta chiar dacă vânzările companiilor din sector s-au majorat cu 39%.
„Odată cu modificările cotei de TVA, întreprinderile din sectorul HoReCa au început a înregistra sume TVA pe debit/spre deducere. Acest aspect poartă un caracter riscant atât pentru bugetul de stat cât şi pentru agenţii economici", susţine Ministerul Finanţelor. Evoluţia în timp a unor indicatori inclusiv a trecerilor în cont pentru lunile ianuarie-iunie a anilor 2017-2019 este reflectată în tabelul de mai jos alcătuit de Minsiterul Finanţelor.
Astfel pentru perioada ianuarie-iunie a anului 2019, faţă de 2018 suma trecerii în cont a TVA pentru perioada ulterioară, calculată ca medie lunară, a crescut cu peste 28%: de la 28 milioane lei la 36 milioane lei (+ 8 mlioane lei).
În același timp, Smokehouse anunță, pe pagina de facebook.com, că nu vor lucra toată ziua de luni, 12 august. Aceștia susțin că, odată cu revenirea la cota TVA de 20%, veniturile lunare se vor înjumătăți. La fel, nici Rozmarin Cafe nu va lucra luni.Ministerul Finanţelor a estimat că impactul direct ale anulării scutirilor de TVA asupra bugetului va constitui 50 milioane lei, la care se va adăuga diminuarea sumelor trecute în cont.
Precizăm că măsurile fiscale au primit aviz pozitiv din partea Guvernului, dar urmează să fie analizate și aprobate de Parlament. Dacă Legislativul le aprobă atunci acestea vor intra în vigoare.
Mai multe detalii citiți pe Mold-Street.
Vezi și aceste știri
Advertoriale

Pentru IMM – Victoriabank te ajută să-ți construiești o afacere modernă, durabilă și profitabilă cu Eu4Business EBRD Credit Line

Complexul locativ Alpha Residence și-a deschis ușile pentru locatari ( VIDEO)
