„A fost chemat de către ministrul de Externe - Ambasadorul Moldovei la Moscova și urmează să prezinte explicații cât de multe a cunoscut despre această vizită și de ce au apărut anumite neclarități dacă este o vizită privată sau dacă este o vizită oficială. Noi știm că a fost o vizită neoficială”, a spus Maia Sandu după Gala Premiului Național 2019.
Președintele Igor Dodon a spus că Federația Rusă ar fi gata să lanseze procesul eliminării munițiilor din depozitul de la Cobasna. Declarația a fost făcută după discuțiile avute cu ministrul Apărării din Rusia, Serghei Șoigu. Întrebată despre declarația lui Șoigu, șefa cabinetului de miniștri de la Chișinău a precizat că aceasta nu va fi analizată, deoarece este neoficial.
„Nu a fost o vizită oficială. Noi o să analizăm toate propunerile pe care le face Federația Rusă în cadrul legal, în cadrul stabilit de cooperare între două țări, în cadrul oficial - când vor exista scrisori oficiale prin care se va exprima o propunere sau alta. Până atunci nu avem de ce să le analizăm”.
Șefa Guvernului reiterează că vizita la Chișinău a ministrului rus Serghei Șoigu a fost neoficială. Însă Maia Sandu adaugă că toate detaliile despre această întrevedere vor fi analizate.
„Urmează să ne documentăm ce fel de întâlnire a avut loc. Din ce am transmis eu, mai degrabă, această vizită a fost una neoficială. Oricine are dreptul să se întâlnească cu ministrul Șoigu, dar nu are dreptul să ajungă la înțelegeri, să facă angajamente, să semneze documente pentru că aceste lucruri se fac doar în cadrul unei vizite oficiale”, a declarat Maia Sandu.
„A fost o vizită privată. Detaliile despre cum s-a petrecut această vizită urmează să fie analizate. Instituțiile responsabile vor prezenta rapoarte. Vom discuta ulterior despre detalii și consecințe”, a adăugat Maia Sandu la insistența jurnaliștilor.
Prim-ministra susține că MAI nu a oferit servicii de securitate în timpul aflării la Chișinău a delegației din Federația Rusă. Potrivit Maiei Sandu, de serviciile protocolare s-a ocupat Președinția „MAI nu a oferit servicii de securitate. Cred că trebuie să solicitați Președinției pentru că ei ar fi putut să acorde servicii protocolare. Ministerul de Externe nu a acordat servicii protocolare - respectiv nu există asemenea cheltuieli. Chiar dacă au fost cheltuieli pe servicii protocolare atunci ele trebuie solicitate de la Președinție. Guvernul nu are nicio treabă cu acest lucru”, a concluzionat Maia Sandu.
AGORA amintește că Maia Sandu l-a dojenit pentru această vizită pe ministrul Apărării, Pavel Voicu, informându-l că nu va putea semna niciun acord oficial, iar vizita lui Șoigu va fi una privată.
Ministrul Apărării, Pavel Voicu, a spus atunci că, de fapt, invitația către omologul său rus a venit din partea Președinției care s-ar fi ocupat de toate prevederile oficiale. Președintele Igor Dodon a confirmat că l-a invitat pe ministrul Apărării de la Moscova, Serghei Șoigu, să participe sâmbătă, 24 august, la evenimentele dedicate aniversării a 75 de ani de la „eliberarea Moldovei de fascism”.La 23 august, Guvernul a decretat Ziua comemorării victimelor tuturor regimurilor totalitare și autoritare. Iar Președinția a sărbătorit pe 23 și 24 august „eliberarea Moldovei de fascism”.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.