Directorul și vicedirectorul Autorității Aeronautice Civile, suspendați din funcție. Ministrul Economiei a numit un șef interimar

Directorul și vicedirectorul Autorității Aeronautice Civile, suspendați din funcție. Ministrul Economiei a numit un șef interimar

Directorul Autorității Aeronautice Civile (AAC), Octavian Nicolaescu, și adjunctul său, Vladimir Gorea, au fost suspendați din funcție. Cei doi sunt vizați într-o anchetă. Serviciul de presă al AAC ne-a spus că nu cunoaște detalii, iar cei de la Ministerul Economiei ne-au îndemnat să expediem o solicitare de informații pentru a ne spune despre ce anchetă este vorba.

Cert este că, la data de 6 septembrie, Autoritatea Aeronautică Civilă s-a ales cu un nou șef.

„La indicația ministrului Economiei, Vadim Brînzan, a fost numit director interimar dl Alexandru Fiti. Este colegul nostru de la ACC, a activat în calitate de inspector principal în Direcția Securitate Aeronautică”, ne-a spus ofițerul de presă al AAC, Irina Bodolica.

Publicitate

Totuși, la acest moment, nu am aflat motivele deciziei de a-i suspenda din funcție pe Octavian Nicolaescu și pe Vladimir Gorea. Ambii sunt vizați într-o anchetă care nu a fost anunțată public.

Vom reveni cu detalii.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal