Sportivul din Moldova ieșit învingător în cinci lupte cu cipriotul Dato Matsoukatov, cehul Adam Bydzovsky, portughezul Joao Fernando, rusul Makhmadbek Makhmadbekov și rusul David Gamosov.

În luna iunie, judocanul a câștigat medalia de argint la Cupa Europei de la Cluj-Napoca, iar în 2018, a luat medalia de bronz de la Grand Prix-ul de la Haga și s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Mondial de juniori. Turneul a fost organizat pe Insulele Bahamas.

Anterior, alt judocan din Moldova, Adil Osmanov a cucerit medalia de argint în limitele categoriei de greutate 66 kg.

Scriem pentru tine. Vrei să ne susții? Sprijinul cititorilor noștri este esențial pentru a putea face în continuare jurnalism independent, iar noi vrem să continuăm cu același curaj și dedicație. Susține redacția AGORA cu o donație pe contul nostru de PayPal sau Patreon. Îți mulțumim!