
Cebotari și-a depus candidatura la șefia capitalei: Peștele de la cap se strică
Candidatul Partidului Democrat la funcția de primar general, Vladimir Cebotari, a mers astăzi la Consiliul electoral penrtru a se înregistra în cursă. Democratul a declarat că vrea să facă ordine, dar și că se așteaptă la o campanie electorală aprinsă.
・
„O să ne clarificăm de acolo de unde se încep a clarifica lucrurile – de la cap. Pentru că peștele de la cap se strică. O să stabilim niște reguli clare cu membrii Consiliului cum trebuie să administrăm orașul. Tot ce a fost până acum, cu participarea implicită a membrilor Consiliului a fost o bătaie de joc. Campania electorală va fi una aprinsă, în care se va încerca săs e lupte fără reguli. Cred că oamenii nu trebuie să aleagă politic, cred că trebuie să aleagă fapte”, a declarat Cebotari.
Deși promiteau să-și anunțe candidatul la Primăria Chișinău după congres, democrații au ezitat pnă mai ieri să dea nume. Anterior s-a vehiculat că PDM l-ar putea propune la funcția de edil al capitalie pe fostul prim-ministru Pavel Filip.
Alegerile locale generale vor avea loc la 20 octombrie curent. Menționăm că termenul limită pentru depunerea actelor de înregistrare a candidaților pentru funcția de primar sau consilier local expiră joi, 19 septembrie.
Tot pe 20 octombrie se vor desfășura și alegeri parlamentare noi în patru circumscripții: nr. 17 de la Nisporeni, nr. 33 din Chișinău, nr. 48 de la Tiraspol și Bender, dar și nr. 50, la vest de Republica Moldova.