Igor Dodon povestește cum a negociat cu FMI, mâncând plăcinte moldovenești la trei de noapte în Guvern (FOCUS)

Igor Dodon povestește cum a negociat cu FMI, mâncând plăcinte moldovenești la trei de noapte în Guvern (FOCUS)

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, anunță că în octombrie nu va lăsa doar pe seama Guvernului, dar se va așeza personal la masa de negocieri cu Fondul Monetar Internațional (FMI) și până nu va obține „ceea ce este în interesul țării noastre”, experții internaționali nu vor ieși din biroul său. Șeful statului a povestit cum pe timpul când era ministru al Economiei stătea până la ora trei noaptea la Guvern și negocia cu FMI, mâncând plăcinte moldovenești.

„În octombrie o să vină misiunea FMI și o să stau cu ei la masă, deja personal. N-o să las tot pe Guvern. Până n-o să scot ceea ce este în interesul nostru, nu vor ieși ei din cabinet de la mine. Și o să scot ceea ce trebuie pentru că în anii 2007, 2008, 2009 ne-a reușit lucrul ăsta în condiții nu mai simple. Cu FMI trebuie de discutat”, a declarat șeful statului în cadrul emisiunii „Moldova în direct” de la postul public de televiziune Moldova 1.

Totodată, șeful statului și-a amintit cum a negociat cu FMI, mâncând plăcinte moldovenești la Guvern. „Dl Voronin ține minte cum dna Greceanîi și cu mine, prin anul 2006-2007, stăteam până la ora trei de noapte, la Guvern la etajul cinci, și comandam plăcinte moldovenești în birou pentru că FMI voia să se ducă, deoarece le era foame. Le-am zis nu, stați aici, și până nu găseam limbă comună ei nu ieșeau din birou. Așa trebuie de discutat cu ei”, a explicat președintele Igor Dodon.

Publicitate

AGORA amintește că Republica Moldova va primi tranșa de 46 de milioane de euro de la Fondul Monetar Internațional (FMI). Prim-ministra Maia Sandu a anunțat recent pentru Radio Europa Liberă că în schimbul finanțării, Guvernul s-a angajat în fața FMI să lărgeasca baza fiscală, prin majorarea impozitelor pentru cei cu venituri mari.

După ce au fost discuții aprinse în societate, Igor Dodon a declarat că unele condiționalități din programul cu FMI ar putea fi renegociate.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal