O nouă reuniune pentru reglementarea transnistreană în formatul „5+2” va avea loc la Bratislava

O nouă reuniune pentru reglementarea transnistreană în formatul „5+2” va avea loc la Bratislava

O reuniune a negocierilor pentru reglementarea transnistreană în formatul „5+2” va avea loc, la Bratislava,  pe 9 şi 10 octombrie. La reuniunea va fi examinat stadiul de implementare a măsurilor de consolidare a încrederii convenite în cadrul pachetului „Berlin-plus” şi vor fi analizate chestiunile prioritare noi pentru măsurile suplimentare de consolidare a încrederii.

Potrivit unui comunicat de presă emis de Misiunea OSCE în Moldova, negocierile vor fi găzduite de Președintele OSCE în exercițiu, ministrul Afacerilor Externe și Europene al Slovaciei, Miroslav Lajčák, și Franco Frattini, Reprezentantul Special al Președintelui în exercițiu al OSCE din partea Slovaciei pentru reglementarea transnistreană.Întâlnirea, numită oficial „Conferința Permanentă pe probleme politice în cadrul procesului de negociere pentru reglementarea transnistreană în formatul „5+2”, va reuni reprezentanți ai părților – Republica Moldova și regiunea transnistreană, mediatorii din partea OSCE, Federația Rusă și Ucraina, precum și observatorii la negocieri – Uniunea Europeană și Statele Unite ale Americii.

Ultima rundă de negocieri în formatul 5+2 a avut loc pe 29-30 mai 2018.

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal