Candidat USB la funcția de primar general al mun. Chișinău, Valeriu Munteanu, cere retragerea din cursa electorală a candidatului socialist Ion Ceban. O contestație în acest sens a fost adresată la 14 octombrie Comisiei Electorale Centrale. Munteanu afirmă că festivitatea organizată de Ceban în această zi ar presupune chetuieli nedeclarate, bani ce ar proveni din Federația Rusă.
„Evenimentul este mediatizat intens de presa afiliată partidului de guvernare PSRM [...] concertul este transmis live de mai multe instituții de presă, în titlul evenimentului fiind scris negru pe alb că este un eveniment electoral, spre exemplu AccentTV: „Un concert dedicat Hramului Orașului este organizat de Ion Ceban în scuarul TOB”. Astfel este foarte clar că acesta este un eveniment electoral al socialistului Ion Ceban.
Pe scenă au urcat zeci de artiști renumiți din Republica Moldova, ce ridică de obicei mii de euro pentru evoluțiile lor artistice. Verificând lista de cheltuieli a lui Ion Ceban, ce a fost raportată la CEC constatăm că cheltuielile (de aproximativ 500.000 lei pentru acest concert) nu au fost raportate în nici un fel la autoritatea electorală, constatând astfel, că din nou guvernantul Ion Ceban a utilizat în campanie fonduri financiare nedeclarate, ce provin cel mai probabil din Federația Rusă”, scrie Munteanu.
Anterior, Valeriu Munteanu, a mai făcut o sesizare la Judecătoria Chișinău, cu sediul la Râșcani cerând să fie scoase din capiatală panourile electorale ale candidatului socialist pe care erau iamaginea domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt. Instanța a decis înlăturarea acestor panouri.
De cealaltă parte Ion Ceban, spune că a ales să-și promoveze imaginea pe panourile din oraș, aceasta fiind o alternativă mai ieftină publicității TV.