În repriza a doua au punctat aceeași jucători din prima repriză, Rodrygo și Benzema. Mai întâi a fost francezul, care a bifat dubla în minutul 81, după care scorul final a fost stabilit de brazilian care a încheiat o seară de poveste cu al treilea său gol marcat chiar la ultima fază, minutul 90+2.

Vezi AICI golurile partidei.

Recitalul fotbaliștilor blanco de pe Bernabeu l-a avut protagonist pe Rodrygo, fotbalistul care are șanse foarte mari de a deveni noul star al madrilenilor. Promovat de la echipa a doua, brazilianul, în vârstă de doar 18 ani, a reușit o dublă de senzație în doar trei minute, după care a ridicat asistența în picioare la pasa pentru golul de 4-0 marcat de Benzema. A bifat trei recorduri în acest meci.

Rodrygo a egalat un record ce data din 1957

Prin dubla bifată în minutele 4 și 7 ale partidei, Rodrygo a intrat deja în istoria Ligii Campionilor, pentru că a devenit cel mai tânăr marcator din istoria competiției care reușește să marcheze de două ori în primele lapte minute ale unui meci, relatează digisport.ro. Mai mult, brazilianul a intrat și în istoria clubului spaniol pentru că a devenit al doilea fotbalist din istoria all-time care marchează rapid de două ori. Există un singur precedent în toată istoria Realului, Rial, care a marcat o dublă în primele 4 minute într-un meci cu Amberes, în 1957!

E clar că a fost seara lui Rodrygo (18 ani și 301 zile). Pentru că acesta a devenit deja al treilea cel mai tânăr fotbalist de la Real Madrid care a marcat în Europa, după Raul (18 ani și 113 zile) și Planelles (18 ani și 247 de zile). A fost al doilea record personal bifat.

În fine, al treilea record a fost acela că a devenit cel mai tânăr brazilian care a marcat în istoria UEFA Champions League.

Scriem pentru tine. Vrei să ne susții? Sprijinul cititorilor noștri este esențial pentru a putea face în continuare jurnalism independent, iar noi vrem să continuăm cu același curaj și dedicație. Susține redacția AGORA cu o donație pe contul nostru de PayPal sau Patreon. Îți mulțumim!