Rodrygo, noul star al lui Real Madrid? Hattrick, pasă de gol și 3 recorduri bifate în Liga Campionilor (VIDEO)

Elevii lui Zinedine Zidane au reușit o partidă perfectă contra celor de la Galatasaray, echipă la care românul Florin Andone a intrat titular. Jocul „galacticilor” a fost unul fără cusur, mai ales în primele 14 minute, când au și marcat de trei ori. Gruparea Cim Bom, fără niciun turc în primul 11, nu și-a revenit din pumni și a mai încasat un gol, astfel că scorul pauzei a fost 4-0. Real Madrid s-a impus într-un final cu 6-0 în fața celor de la Galatasaray.

În repriza a doua au punctat aceeași jucători din prima repriză, Rodrygo și Benzema. Mai întâi a fost francezul, care a bifat dubla în minutul 81, după care scorul final a fost stabilit de brazilian care a încheiat o seară de poveste cu al treilea său gol marcat chiar la ultima fază, minutul 90+2.

Vezi AICI golurile partidei.

Recitalul fotbaliștilor blanco de pe Bernabeu l-a avut protagonist pe Rodrygo, fotbalistul care are șanse foarte mari de a deveni noul star al madrilenilor. Promovat de la echipa a doua, brazilianul, în vârstă de doar 18 ani, a reușit o dublă de senzație în doar trei minute, după care a ridicat asistența în picioare la pasa pentru golul de 4-0 marcat de Benzema. A bifat trei recorduri în acest meci.

Rodrygo a egalat un record ce data din 1957

Prin dubla bifată în minutele 4 și 7 ale partidei, Rodrygo a intrat deja în istoria Ligii Campionilor, pentru că a devenit cel mai tânăr marcator din istoria competiției care reușește să marcheze de două ori în primele lapte minute ale unui meci, relatează digisport.ro. Mai mult, brazilianul a intrat și în istoria clubului spaniol pentru că a devenit al doilea fotbalist din istoria all-time care marchează rapid de două ori. Există un singur precedent în toată istoria Realului, Rial, care a marcat o dublă în primele 4 minute într-un meci cu Amberes, în 1957!

E clar că a fost seara lui Rodrygo (18 ani și 301 zile). Pentru că acesta a devenit deja al treilea cel mai tânăr fotbalist de la Real Madrid care a marcat în Europa, după Raul (18 ani și 113 zile) și Planelles (18 ani și 247 de zile). A fost al doilea record personal bifat.

În fine, al treilea record a fost acela că a devenit cel mai tânăr brazilian care a marcat în istoria UEFA Champions League.

Vezi și aceste știri
Enoriași cu măști pe față și ritualul împărtășaniei interzis. Ce alte reguli trebuie să respecte slujitorii bisericești dacă vor să oficieze slujbe

Calea Ferată din Moldova va fi reorganizată în societăți comerciale

Italia: Sute de medici au ieșit în stradă, și-au aruncat halatele pe jos și au cerut o reformă în sănătate

Librarius anunță oferta specială pentru cei mici: cărți pentru copii cu REDUCERI de 20%

Vânzările online nu mai sunt viitorul, dar prezentul! Ce este un marketplace și cum funcționează

Relansează-ți afacerea cu Linia de Credit Rapid IMM de la Victoriabank

DONEAZĂ
Descarcă aplicația AGORA
EMISIUNI
  • Marius Solcan - Business la 23 ani, investitorul din avion, cocktail barul Marlene | NOTA DE PLATĂ (VIDEO)
  • Podcastul „Bilet în Parlament”: Vrei să pleci (din partid), dar nu mă, nu mă iei. Cum își justificau transfugii migrările
  • Radu Lazăr - Endava, succesul în carieră, atitudinea față de crize, provocări și oportunități în IT, management | NOTA DE PLATĂ
  • Podcastul „Bilet în Parlament”: Ne uităm peste gard la vecini, sau ce fac alte state în lupta cu COVID-19
  • Ruslan Cojocaru - Viziunea față de crize, educație financiară, Tucano Coffee, Oliva Verde și NOTA lui DE PLATĂ (VIDEO)
ȘTIRI DE PE EA.MD
  • Premiul de originalitate la Românii au Talent vine în Republica Moldova, la Vlad Ciobanu
  • E sezonul căpșunilor! Vezi aici două rețete pe care să le încerci cu această ocazie
Cele mai populare
  • 1
    Postul TV8, sancționat cu 10 mii de lei, după ce a criticat o jurnalistă de la NTV Moldova
  • 2
    Dodon amenință democrații, dacă votează legea cu privire la ONG-uri: „Asta înseamnă destrămarea acordului”
  • 3
  • 4
    Oameni ca tine: Și-a transformat în rai casa, grădina și locul de muncă. Povestea Aureliei Muntean, femeia care a devenit pictoriță peste noapte (VIDEO)