Aceasta este prima victorie a Naționalei moldovenești în preliminariile Campionatului European din 2021. Fetele antrenate de Eduard Blănuță au învins Azerbaidjan, cu 3:1.
Jucătoarea din R. Moldova, Carolina Țabur a deschis scorul în minutul 24, marcând primul gol.

Ulterior, Alina Dorofeeva, adversara din echipa Azerbaidjanului, a egalat pe finalul primei reprize, în minutul 49. După pauză,  în minutul 49 și 62, Natalia Munteanu, a marcat două goluri în poarta adversarelor, tricoloarele ieșind învingătoare.

Următoarele două meciuri vor fi jucate de echipa din Moldova cu Polonia și Spania, în primăvara 2020.

Scriem pentru tine. Vrei să ne susții? Sprijinul cititorilor noștri este esențial pentru a putea face în continuare jurnalism independent, iar noi vrem să continuăm cu același curaj și dedicație. Susține redacția AGORA cu o donație pe contul nostru de PayPal sau Patreon. Îți mulțumim!