Potrivit oamenilor legii, printre pasagerii rutei aeriene Istanbul – Chișinău s-au prezentat la linia de control pe sensul de intrare în țară doi cetățeni originari din Iraq: o femeie de 44 de ani și fiul acesteea de numai trei ani. Persoanele s-au legitimat cu acte de călătorie croate cu semne vădite de falsificare.
După efectuarea controlului suplimentar, polițiștii de frontieră au identificat în bagajul de mână și o carte de identitate neveridică, care ar fi eliberată de autoritatea competentă din Croația, pe numele femeii.
Un alt incident s-a înregistrat în timpul procesării bagajelor de cală pe direcția ieșire din R. Moldova, unde s-a observat un obiect metalic de culoare aurie, asemănător cu un cartuș de luptă. Geanta a fost ridicată și supusă verificărilor. Audiată, posesoarea bagajului, o tânără în vârstă de 25 de ani, a recunoscut că i-ar aparține, însă nu cunoaște nimic despre cele depistate.
Atât documentele de călătorie cât și cartușul de luptă au fost trimise către efectuarea expertizei tehnico-juridică. Polițiștii de frontieră continuă cercetările pe marginea incidentelor respective până la elucidarea tuturor circumstanțelor.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.