Vicepreședinte Huawei: Ne dorim să utilizăm în continuare serviciile Google

Vicepreședinte Huawei: Ne dorim să utilizăm în continuare serviciile Google

Gigantul chinez Huawei își dorește să utilizeze în continuare serviciile Google. Despre aceasta a declarat Catherine Chen, senior-vicepreședinte, responsabilă de afaceri publice și media la nivel global în cadrul Huawei, la o întâlnire cu jurnaliști din România și R. Moldova.

Potrivit ei, chiar și în toiul incertitudinii actuale, atunci când Guvernul American a interzis mai multor corporații să colaboreze cu Huawei, reprezentanții companiei chineze speră că situația se va limpezi și va putea în continuare să utilizeze serviciile Google, în special aplicații precum YouTube, Google Maps și tot ce vine în acest pachet.

“Ne dorim să utilizăm în continuare serviciile Google și pot să vă spun că în prezent nu s-a pus problema să dezvoltăm propriul sistem de operare pentru telefoane mobile. (...) Da, avem un OS pe care îl dezvoltăm pentru televizoarele noastre smart – Harmony OS, însă acesta nu a fost adaptat pentru telefoane mobile”, a declarant Chen. Sursa a precizat că Huawei își dorește să contribuie în continuare pentru dezvoltarea sistemului Android pentru dispositive mobile, așa cum a făcut și până acum. Compania ar putea să-și revadă decizia, dacă autoritățile americane vor lua o decizie finală privind blocarea Huawei.

Mai mult, oficiala chineză a respins orice acuzație referitor la probleme ce ar viza securitatea cibernetică a echipamentelor Huawei. "Nu cred că este vorba de o problemă de securitate cibernetică. În ultimii 30 de ani, Huawei a înregistrat un istoric foarte bun în asigurarea securității echipamentelor. Am furnizat servicii către 3 miliarde de utilizatori din mai mult de 170 de țări Dacă ne întrebăm: Este vreo “ușiță prin spate” găsită de vreun Guvern sau vreo organizație de hackeri în echipamentele Huawei? Nu, zero. Și dacă ne întrebăm: Este vreun incident major cauzat de echipamenele noastre? Nu, zero. Și a treia întrebare pe care am putea-o ridica este: Este vreun atac cibernetic desfășurat prin echipamentele noastre? Nu, din nou. Acțiunile și măsurile luate de SUA sunt neclare pentru mine", a mai spus sursa.

De ce se ceartă Guvernul SUA cu Huawei?

AGORA amintește că în primăvara acestui an SUA au luat decizia să blocheze activitatea Huawei, invocând asigurarea securității cibernetice. Mai mult, președintele Donald Trump a cerut încetarea cooperării dintre companiile americane și gigantul Huawei, fapt care și s-a întâmplat: Mai multe companii americane, dar și Google au sistat accesul la aplicațiile lor.

Tensiunile vin în contextul care Huawei este primul furnizor de echipamente telecom, care a dezvoltat tehnologia 5G, ce va schimba dramatic modul cum se consumă, se monitorizează și utilizează Internetul. Huawei a reușit chiar să-și adjudece peste 20% dintre patentele ce vizează tehnologia 5G, fapt care a alertat mai mulți oficiali americani. Mai mult, la insistența părții SUA, mai multe țări au sistat procesul de adoptare a standardului 5G, doar pentru ca echipamentul gigantului asiatic să nu ajungă în rețelele telecom din Europa. Spre exemplu, țări precum România, Polonia și Estonia au semnat un memorandum 5G în acest sens. 

SUA declară că Huawei este o compania privată, care poate fi supusă presiunilor de către guvernul chinez, iar în rezultat – securitatea datelor ar putea fi compromisă – iar asta reprezintă un risc major la nivel global. În același timp, oficialii Huawei declară că firma nu a oferit acces și nu intenționează să facă acest lucru chiar și dacă puterea de la Beijing o va cere. 
Dragă cititor,

Mii de oameni ne citesc în aceste zile în căutarea informațiilor, răspunsurilor și a unui fir de speranță. Iar noi lucrăm ca să asigurăm un jurnalism responsabil care să ne ajute pe fiecare dintre noi să înțelegem mai bine tot ce se întâmplă în jurul nostru și să ne unească în aceste timpuri complicate.

Ce putem face noi acum, este să te informăm corect, din surse verificate. Când nu știi pe cine să crezi, vezi ce scrie AGORA.
Fiecare contribuție din partea cititorilor este valoroasă pentru activitatea redacției. Susține-ne cu un abonament de membru. Mulțumim

Vezi și aceste știri
Ioniță: În premieră, exportul de servicii va atinge în acest an 2,2 miliarde de dolari

Ioniță: În premieră, exportul de servicii va atinge în acest an 2,2 miliarde de dolari

Ex-ministra MAEIE Natalia Gherman, numită directoare a Direcției Executive a Comitetului ONU de luptă împotriva terorismului

Ex-ministra MAEIE Natalia Gherman, numită directoare a Direcției Executive a Comitetului ONU de luptă împotriva terorismului

Sărbătorile bat la ușa sănătății mintale. În decembrie, AGORA alege să scrie despre cât de bine suntem psihologic pe fundal de luminițe și ghirlande

Sărbătorile bat la ușa sănătății mintale. În decembrie, AGORA alege să scrie despre cât de bine suntem psihologic pe fundal de luminițe și ghirlande

Advertoriale
Bucătarii din Moldova au câștigat Cupa de Aur, la Campionatul Mondial de Gastronomie

Bucătarii din Moldova au câștigat Cupa de Aur, la Campionatul Mondial de Gastronomie

Nikos Vertis este pregătit să încânte Moldova în concertul său live (VIDEO)

Nikos Vertis este pregătit să încânte Moldova în concertul său live (VIDEO)

Mii de copii din toată Republica au fost informați despre regulile de circulație rutieră

Mii de copii din toată Republica au fost informați despre regulile de circulație rutieră

EMISIUNI
 • DESCIFRAT| Strategia Securității Alimentare 2023-2030: Ce capacitate are R. Moldova să-și acopere necesarul de produse de bază, ce importăm și cum ne afectează crizele (VIDEO)
  DESCIFRAT| Strategia Securității Alimentare 2023-2030: Ce capacitate are R. Moldova să-și acopere necesarul de produse de bază, ce importăm și cum ne afectează crizele (VIDEO)
 • PROFESIONIȘTII| Pictor: „Artistul poate și trebuie să nu fie flămând și sărac” (VIDEO)
 • PROFESIONIȘTII | Activist civic: „Există stereotipurile că tot ce fac oamenii din ONG-uri, fac doar pentru bani. Acei oameni nu sunt activiști civici” (VIDEO)
 • Prepare for Future #11, Marcela Lefter - Viitorul energetic al Moldovei și al întregii planete
 • Moldova, I am back! | Alina Perju, tânăra care a revenit din Franța pentru a îmbunătăți viața sătenilor din sudul țării
Cele mai populare
 • 1
  Deputat AUR: România nu mai trebuie să finanţeze nici măcar cu un leu Guvernul de la Chişinău
 • 2
  Cum se aplică compensațiile pentru cei cu consum „zero” sau foarte mic de energie în anul trecut. Spătari: Căutăm soluția
 • 3
  Prețul primei de asigurare medicală în formă fixă ar putea crește de trei ori. Cine poate beneficia de reduceri și cât vor achita salariații
 • 4
  Deputatul Dan Perciun și ministrul Marcel Spatari, despre compensațiile la energie: Bugetul e de 5 miliarde, iar înregistrările numără 700 mii de familii (LIVE)
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.