Vicepreședinte Huawei: Ne dorim să utilizăm în continuare serviciile Google

Vicepreședinte Huawei: Ne dorim să utilizăm în continuare serviciile Google

Gigantul chinez Huawei își dorește să utilizeze în continuare serviciile Google. Despre aceasta a declarat Catherine Chen, senior-vicepreședinte, responsabilă de afaceri publice și media la nivel global în cadrul Huawei, la o întâlnire cu jurnaliști din România și R. Moldova.

Potrivit ei, chiar și în toiul incertitudinii actuale, atunci când Guvernul American a interzis mai multor corporații să colaboreze cu Huawei, reprezentanții companiei chineze speră că situația se va limpezi și va putea în continuare să utilizeze serviciile Google, în special aplicații precum YouTube, Google Maps și tot ce vine în acest pachet.

“Ne dorim să utilizăm în continuare serviciile Google și pot să vă spun că în prezent nu s-a pus problema să dezvoltăm propriul sistem de operare pentru telefoane mobile. (...) Da, avem un OS pe care îl dezvoltăm pentru televizoarele noastre smart – Harmony OS, însă acesta nu a fost adaptat pentru telefoane mobile”, a declarant Chen. Sursa a precizat că Huawei își dorește să contribuie în continuare pentru dezvoltarea sistemului Android pentru dispositive mobile, așa cum a făcut și până acum. Compania ar putea să-și revadă decizia, dacă autoritățile americane vor lua o decizie finală privind blocarea Huawei.

Mai mult, oficiala chineză a respins orice acuzație referitor la probleme ce ar viza securitatea cibernetică a echipamentelor Huawei. "Nu cred că este vorba de o problemă de securitate cibernetică. În ultimii 30 de ani, Huawei a înregistrat un istoric foarte bun în asigurarea securității echipamentelor. Am furnizat servicii către 3 miliarde de utilizatori din mai mult de 170 de țări Dacă ne întrebăm: Este vreo “ușiță prin spate” găsită de vreun Guvern sau vreo organizație de hackeri în echipamentele Huawei? Nu, zero. Și dacă ne întrebăm: Este vreun incident major cauzat de echipamenele noastre? Nu, zero. Și a treia întrebare pe care am putea-o ridica este: Este vreun atac cibernetic desfășurat prin echipamentele noastre? Nu, din nou. Acțiunile și măsurile luate de SUA sunt neclare pentru mine", a mai spus sursa.

De ce se ceartă Guvernul SUA cu Huawei?

AGORA amintește că în primăvara acestui an SUA au luat decizia să blocheze activitatea Huawei, invocând asigurarea securității cibernetice. Mai mult, președintele Donald Trump a cerut încetarea cooperării dintre companiile americane și gigantul Huawei, fapt care și s-a întâmplat: Mai multe companii americane, dar și Google au sistat accesul la aplicațiile lor.

Tensiunile vin în contextul care Huawei este primul furnizor de echipamente telecom, care a dezvoltat tehnologia 5G, ce va schimba dramatic modul cum se consumă, se monitorizează și utilizează Internetul. Huawei a reușit chiar să-și adjudece peste 20% dintre patentele ce vizează tehnologia 5G, fapt care a alertat mai mulți oficiali americani. Mai mult, la insistența părții SUA, mai multe țări au sistat procesul de adoptare a standardului 5G, doar pentru ca echipamentul gigantului asiatic să nu ajungă în rețelele telecom din Europa. Spre exemplu, țări precum România, Polonia și Estonia au semnat un memorandum 5G în acest sens. 

SUA declară că Huawei este o compania privată, care poate fi supusă presiunilor de către guvernul chinez, iar în rezultat – securitatea datelor ar putea fi compromisă – iar asta reprezintă un risc major la nivel global. În același timp, oficialii Huawei declară că firma nu a oferit acces și nu intenționează să facă acest lucru chiar și dacă puterea de la Beijing o va cere. 
Avem puterea să ne ajutăm unii pe ceilalți….

Dacă și tu crezi că ceea ce citești pe acest site sunt informații importante, atunci susține munca redacției AGORA cu un abonament digital ca să devină mai bună, să facă știri deosebite, interviuri mai interesante, articole și povești care să te facă să vrei să le recitești și să le distribui prietenilor tăi.

Mai mult, răsplătim fiecare abonat cu un set de produse locale, împachetate cu dragoste de echipa de la From the Heart Shop, astfel contribuim împreună la promovarea produselor de-acasă, din Moldova.

Devino de astăzi Susținător, Fan sau Ambasador AGORA

Vezi și aceste știri
Oamenii AGORA. Mihai Caragacean, jurnalistul care aduce lumina

Oamenii AGORA. Mihai Caragacean, jurnalistul care aduce lumina

EDITORIAL internațional | A 15-a literă din alfabetul grecesc, vaccinarea obligatorie în UE și mirosul de praf de pușcă dinspre Ucraina

EDITORIAL internațional | A 15-a literă din alfabetul grecesc, vaccinarea obligatorie în UE și mirosul de praf de pușcă dinspre Ucraina

Militar ucrainean: Întreţinerea trupelor în apropierea graniţelor Ucrainei costă Rusia circa 10 milioane de dolari pe zi

Militar ucrainean: Întreţinerea trupelor în apropierea graniţelor Ucrainei costă Rusia circa 10 milioane de dolari pe zi

Advertoriale
Povestea în mujdei și ciocolată a uneia dintre cele mai cunoscute patiserii din Chișinău la Artizanii Gustului

Povestea în mujdei și ciocolată a uneia dintre cele mai cunoscute patiserii din Chișinău la Artizanii Gustului

Abonament ACCESIBIL. Creat cu grijă pentru persoanele cu necesități speciale

Abonament ACCESIBIL. Creat cu grijă pentru persoanele cu necesități speciale

Centrele de inovație și producție ale companiei Herbalife Nutrition obțin o certificare importantă în domeniul sănătății și securității

Centrele de inovație și producție ale companiei Herbalife Nutrition obțin o certificare importantă în domeniul sănătății și securității

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • Copiii știu mai bine: Care-i treaba cu șefii, ce mașini conduc și de ce au camere video în birou (VIDEO)
  Copiii știu mai bine: Care-i treaba cu șefii, ce mașini conduc și de ce au camere video în birou (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Soluții noi pentru probleme vechi sau ce ne facem cu rănile căpătate la terenul de joacă (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Gadgeturile noastre de toate zilele (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Viața de după căsătorie sau „iubirea asta nu ți-i trali-vali” (VIDEO)
 • Oameni ca tine: Creatorul de zâmbete (VIDEO)
Cele mai populare
 • 1
  Noi reguli de intrare în România. Toți călătorii vor completa formularul de localizare a pasagerului
 • 2
  Marina Tauber, adresare către Maia Sandu: „Este un război. În el neapărat vor fi câștigători și invinși, iar învinșii veți fi voi”
 • 3
  Un bărbat de 30 de ani a murit după ce ar fi fost împușcat în timpul unei partide de vânătoare
 • 4
  Reacții după decizia Curții de Apel Bălți de a anula înregistrarea Marinei Tauber în cursa electorală
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.