„Nu am, moarte, cu tine nimic”. Se împlinesc 11 ani de la trecerea în neființă a poetului Grigore Vieru

„Nu am, moarte, cu tine nimic”. Se împlinesc 11 ani de la trecerea în neființă a poetului Grigore Vieru

Se împlinesc 11 ani de la trecerea în neființă a marelui poet Grigore Vieru. La 18 ianuarie, 2009, un cumplit accident rutier avea să ia viața celui care a slăvit în versuri Partia, Mama și Limba. O slujbă de pomenire a poetului va fi oficiată la Cimitirul Central de pe strada Armenească.

Grigore Vieru s-a născut în anul 1935, în satul Pererâta, raionul Briceni. În anul 1958 a absolvit Institutul Pedagogic „Ion Creangă” din Chișinău, facultatea Filologie și Istorie.

Creațiile poetului sunt apreciate atât în țară cât și peste Prut, poetul fiind deţinătorul celei mai importante distincții internaționale pentru literatura pentru copii, Diploma de Onoare Andersen.

După trecerea în neființă, în memoria scriitorului a mai fost deschis un muzeu. Este vorba despre casa-muzeu din satul Pererîta, raionul Briceni, acolo unde s-a născut poetul. Iar în capitală, a fost numit un bulevard în cinstea sa.

Totodată, în ianuarie 2009 președintele României, Traian Băsescu a semnat decretul privind conferirea post-mortem a ordinului român „Steaua Romaniei" în grad de Mare Cruce regretatului poet.

...

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.