Socialiștii susțin că vor să asigure o consultație gratis, dar și o intervenție chirurgicală pentru bolnavii de cancer, din contul statului. Totuși, reprezentanții PSRM nu au specificat de unde statul va finanța promisiunile.
Potrivit lui Ghenadie Cojocaru, vicepreședintele Fracțiunii Consilierilor Municipali din Chișinău, criza medicilor din localități, dar și la nivel național, este cauzată de diferența drastică de salarii dintre cele oferite de spitalele private și cele de stat. Oficialul a declarat că una dintre prioritățile PSRM-ului este să egaleze aceste salarii. Cu toate acestea, despre o perspectivă legislativă care ar putea asigura acest fapt, oficialul nu a menționat.
Mai mult, PSRM promite mai multe ambulanțe, pe lângă cele care vor ajunge în acest an în R.Moldova.
„PSRM va asigura câteva mașini suplimentare celor care vor fi distribuite în 32 de raioane ale țării”, a afirmat Cojocaru.
În ceea ce privește Compania Națională de Asigurări, PSRM propune ca un anumit procent din economiile făcut de instituție să fie distribuite pentru oficiile de asigurări raionale.
„De ce banii nu au fost redistribuiți pe intreg teritoriul, nu numai în centru, dar și la periferile țării? De ce un cetățean trebuie să vină de la Briceni, la Bălți pentru o asigurare? Din banii ANS considerăm că un procent, trebuie redistribuit pentru stimulare medicilor: programe de perfecționare peste hotare”, a mai declarat Cojocaru.
Amintim că ieri, Igor Dodon, a anunțat că Programul „Un Doctor pentru Tine”, inițiat de către Partidul Democrat, va fi reluat din februarie. Echipe mobile de medici, urmează să meargă în raioanele țării, unde vor oferi servicii gratuite de consultanță.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.