În cererea prealabilă, Dodon scrie că „imaginile folosite sunt din perioada de până a deveni președinte, sunt private și au fost publicate fără acordul subsemnatului”. Totodată, acesta afirmă că imaginile nu se „încadrează în domeniul criticii acceptabile, fiind depășite limitele și scopul dreptului la informare”.
Prin urmare, șeful statului a solicitat scuze publice pentru încălcarea vieții private și de familie, precum și dezmințirea informațiilor „false și defăimătoare”, care îi „lezează onoarea, demnitatea și reputația profesională”.
De partea cealaltă, redacția ZdG a menționat că s-a ghidat exclusiv de interesul public, motivat și de nenumăratele acuzații publice din ultimii ani despre demnitarii care nu pot demonstra sursele averilor și vacanțelor de lux.
„În privința imaginilor ajunse în posesia ZdG, menționăm că redacția a publicat fotografii ce confirmă vacanțele de lux în zone exotice și scumpe și, chiar dacă au stat la dispoziția redacției, am evitat să publicăm imagini cu copiii, soțiile bărbaților politici sau cu alte persoane irelevante contextului. Au fost publicate unele poze în care politicianul apare îmbrăcat sumar doar în contextul în care acesta, în ultimii ani, singur a publicat asemenea imagini la bustul gol sau în halat”, a explicat. redacția.
De menționat este că cererea prealabilă, remisă pe 27 ianuarie curent, a fost semnată de Ghenadie Țepordei. Iar pe 30 ianuarie acesta a fost numit director al Agenției Proprietății Publice (APP).
Amintim că liderul PPDA, Andrei Năstase, a depus un denunț la Procuratura Generală, în care a cerut investigarea averii președintelui Igor Dodon, sub aspectul îmbogățirii ilicite. Instituția a redirecționat solicitarea la Autoritatea Națională de Integritate.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.