Un șef de la Ialoveni-Gaz a fost reținut, pentru că ar fi luat mită de 40 mii de lei

Un șef de la Ialoveni-Gaz a fost reținut, pentru că ar fi luat mită de 40 mii de lei

Inginerul-șef al SRL Ialoveni-Gaz a fost reținut de CNA, pentru că ar fi luat mită în valoare de 40 de mii de lei. Angajatul ar fi solicitat acești bani de la un bărbat pentru ai micșora amenda, întrucât ar fi provocat o scurgere de gaz. 

Cel care l-a denunțat pe responsabilul de la SRL Ialoveni-Gaz a fost chiar bărbatul care a oferit mita. Potrivit lui, inginerul l-ar fi pus să achite o amendă de 116 mii de lei pentru daunele create la conducta de gaz fără să îi ofere un calcul oficial. O altă soluție propusă de angajat a fost ca acesta să achite întreprinderii 33 mii de lei pentru defecțiuni şi 40 mii de lei să-i dea lui, ca mulţumire, pentru că i-ar fi scăzut suma amenzii.

Inginerul-şef a fost prins în flagrant şi reţinut pentru 72 de ore. Pe acest caz a fost deschis dosar penal. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o amendă în mărime de 117,5 - 217,5 mii de lei sau închisoare de la doi la șapte ani.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.