Termenul de dizabilitate care expiră în periada situației de urgență va fi prelungit din oficiu. Declarația a fost făcută de ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, în cadrul unui briefing de presă. Șefa de la Sănătate a precizat că în această perioadă va fi aplicată o formulă temporară de prelungire a termenului de dizabilitate.
„Sunt multe persoane cărora le expira termenul de dizabilitate în această perioadă și nu pot merge nici la medicul de familie pentru a obține certificatul medical de îndreptare și nu pot realiza nici aspectele ce țin de actele care trebuie să fie eliberate de autoritățile de resort”, a spus Dumbrăveanu.
Ministra a precizat că acest lucru poate avea un impact asupra dreptului la anumite prestații de asistență socială.
„ În aceste condiții Comisia Situații Excepționale a dispus că toate gradele de dizabilitate care expiră în perioada stării de urgență vor fi prelungite din oficiu de Consiliul Național pentru determinarea Dizabilității și Capacității de muncă, iar listele vor fi prezentate Casei Teritoriale de Asigurări Sociale și structurilor teritoriale de asistență socială, astfel încât să nu fie stopa nici dreptul a pensie sau alocații sociale și nici dreptul la compensații de transport și alte prestații de ajutor sociale”, a spus șefa de la Sănătate.
Viorica Dumbrăveanu a reiterat că după ce va înceta starea de urgență, procesul va fi reluat prin reexpertizare.
Vezi și aceste știri

Peste două mii de apeluri la serviciul telefonic pentru persoanele cu dizabilități, în 2019. Iată problemele sesizate

Ce măsuri promite Ministerul Sănătății în sprijinul social al persoanelor cu dizabilități
