
Cum arată în interior centrul de triere de la Moldexpo, care va activa începând cu ziua de vineri (FOTO)
Centrul de triere de la Moldexpo va fi activat începând cu ziua de vineri, 3 aprilie. Asta a anunțat președintele Igor Dodon. Între timp, primarul capitalei, Ion Ceban, a postat fotografii din interiorul primului pavilion pregătit.
・
„De mâine, va intra în funcțiune centrul de triere. La prima etapă, are o capacitate de 300-400 de paturi. Aceasta poate fi sporită la câteva mii. Acest centru va permite deblocarea spitalelor. Până la luarea deciziei că ești infectat sau nu, va fi centrul de triere. Persoanele care sunt infectate vor merge în spital, care nu – vor merge acasă”, a spus Igor Dodon în urma ședinței Centrului Unic de Comandă.


Ion Ceban a adăugat că încăperea a fost dezinfectată, este dotată cu băi și grupuri sanitare.

Decizia de a amplasa un centru de triere la Moldexpo a fost anunțată pe 29 martie. S-a stabilit că directorul acestuia va fi șeful Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”, Ion Crudu. Totodată, s-a decis că directorii și administratorii instituțiilor medicale din țară vor fi obligați să asigure detașarea lucrătorilor medicali către acest centru.