
De joi se sistează furnizarea căldurii pentru toți consumatorii din capitală
În condițiile în care vremea se încălzește, începând cu miercuri, 9 aprilie, se declară oprit agentul termic pentru toți consumatorii din municipiul Chișinău. Desprea aceasta anunță Primăria capitalei.
・
Primăria Chișinău a decis închiderea sezonului de termoficare 2019-2020, pentru toate tipurile de consumatori din municipiul Chişinău, în legătură cu stabilirea temperaturii de afară ce depășește + 10˚C, între orele 18:00-06:00, pe parcursul a trei zile consecutiv.
Astfel, începând din data de 9 aprilie se declară oprit agentul termic pentru consumatorii casnici, agenții economici, cât și pentru instituțiile din domeniul social, se arată într-un comunicat al Primăriei.
Până acum peste 4.400 de imbile, dintre care 466 de instituții bugetare, 784 de agenți economici, 2860 de blocuri locative și 315 case particulare au fost conectate la agentul termic central.