Primăria intenționează să interzică accesul în cimitire în zilele când urma să fie sărbătorit Paștele Blajinilor

Primăria intenționează să interzică accesul în cimitire în zilele când urma să fie sărbătorit Paștele Blajinilor

Primarul general al capitalei, Ion Ceban, va propune Comisiei pentru Situații Excepționale ca cimitirile din capitală să fie închise pe timpul sărăbătorilor de Paștele Blajinilor, care ar fi fost sărbătorite peste două săptămâni.

„Noi înțelegem că există tradiții, dar pentru noi e importantă sănătatea cetățenilor”, a menționat Ion Ceban. Urmează ca primarul să propună închiderea cimitirilor în zilele în care urma să fie sărbătorit Paștele Blajinilor. Totodată, edilul va cere ca teritoriul să fie păzit de oamenii legii.

Accesul în cimitire ar urma să fie permis doar pentru proceduri funerare. În aceste zile, așa cum deja se practică, ar urma să fie sistată circulația transportului public.

Publicitate

Amintim că celebrarea sărbătorii Paștele Blajinilor se amână pentru datele de 6, 7 și 8 iunie 2020. Despre aceasta a anunțat Mitropolia Moldovei, după o întâlnire cu președintele Igor Dodon. Astfel, sărbătoarea va fi în ajunul Duminicii Pogorârii Duhului Sfânt.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal