Rulotele protestatarilor de la MAIB au fost evacuate de poliție. Primarul de Condrița, reținut

Rulotele protestatarilor de la MAIB au fost evacuate de poliție. Primarul de Condrița, reținut

Poliția a evacuat, vineri, rulotele protestarilor din fața oficiului central al Moldova Agroindbank din capitală. Acțiunea s-a desfășurat la solicitarea Preturii Râșcani, spun oamenii legii. Totodată, a fost escortat la Inspectoratul de Poliție activistul și primarul localității Condrița, Andrei Donică. De partea cealaltă, grupul clienților păgubiți de furtul din iulie 2019 califică acțiunea drept o încercare de a mușamaliza cazul.

Într-un comunicat, poliția spune că rulotele erau amplasate neautorizat pe strada Constantin Tănase.

„La fața locului s-a stabilit că în rulote se aflau trei persoane, care împiedică mersul lucrărilor de evacuare. La solicitarea forțelor de ordine, acestea nu au putut prezenta niciun act de identitate. Totodată, a fost solicitat un echipaj medical pentru a acorda ajutor medical pentru două persoane care vădit aveau probleme de sănătate, fiind suspectate la COVID-19”, susțin oamenii legii.

Publicitate
...

„La solicitările polițiștilor de a nu împiedica mersul lucrărilor, acesta nu s-a conformat, manifestând un comportament agresiv. Conform procedurii, pentru nesubordonarea cu rea voință la cerințele legale și comportament agresiv asupra forțelor de ordine, acestuia i-au fost aplicate mijloacele speciale. Bărbatul a fost escortat la Inspectoratul de Poliție Râșcani, pentru documentare. Totodată, în privința lui a fost întocmit un proces de reținere contravențională, iar după expirarea termenului prevăzut de legislație a fost eliberat”, se mai explică în comunicat.

De partea cealaltă, reprezentanții protestatarilor susțin că Andrei Donică a venit la fața locului pentru a prezenta autorizația de protest, inclusiv pentru amplasarea bannerelor.

„Statul nu mai ține cont de drepturile fundamentale ale omului. De azi, trăim deschis într-un stat banditesc. După ridicarea stării de urgență, clienții păgubiți vor desfășura protest non stop în Piața Marii Adunări Naționale”, se menționează în comunicatul protestatarilor.

Amintim că sucursala Chişinău-Buiucani a băncii comerciale Moldova Agroindbank a fost prădată în iulie 2019. Din camera de păstrare a băncii, unde mai mulți beneficiari își păstrau bunuri de preț, acte și bani, au dispărut mai multe boxe. Poliția a stabilit că infractorii au pătruns în bancă prin tăierea gratiilor de la geam și forțarea acestuia, deconectarea sucursalei de la energia electrică, deteriorarea sistemului de alarmă şi a camerelor de luat vederi, precum și prin deteriorarea lacătului de la camera special amenajată.

Inițial, s-a estimat că suma prejudiciului se ridică la aproape 30 de milioane de lei.

Ulterior, MAIB a venit cu precizări legate de furt.

La scurt timp, consiliul Moldova Agroindbank a luat decizia de a compensa fiecare client păgubit cu o sumă de până la 500 de mii de lei.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal