Usatîi ar urma să fie acuzat de implicare într-o grupare criminală, la Moscova

Usatîi ar urma să fie acuzat de implicare într-o grupare criminală, la Moscova

Publicația rusă Kommersant scrie că liderul Partidului Nostru și primarul de Bălți, Renato Usatîi, ar urma să fie acuzat, la Moscova, de implicare într-o grupare criminală. Lui Usatîi i se incriminează și scoaterea ilegală a banilor în afara țării. Sursa scrie că Usatîi ar urma să fie acuzat pe parcursul zilei de vineri, de Departamentul de investigații al Ministerului Afacerilor Interne al Federației Ruse.

Usatîi, care deține și cetățenia Federației Ruse, a fost chemat la Moscova să iasă în fața instanței. Conform aceleeași surse, învinuirea ar urma să-i fie prezentată în cadrul unui dosar deschis încă în 2015. Acuzarea consideră că Usatîi este un membru activ al unui sindicat criminal care, pe parcursul mai multor ani, a spălat sume impunătoare de bani din unele bănci din Federația Rusă.

Persoana principală implicată în această anchetă a fost până acum fostul lider al Partidului Democrat din Moldova, Vladimir Plahotniuc.

De menționat că Usatîi a pomenit că a fost citat la Moscova în cadrul emisiunii „Secretele Puterii” de la Jurnal TV, pe 22 aprilie. „Pe 24 aprilie sunt invitat la Moscova pentru a mi se înainta învinuirea într-un dosar fabricat. Vă dați seama că ei mă cheamă în timp ce toată lumea este blocată din cauza coronavirusului, zborurile spre Moscova sunt interzise. Vă dați seama că este o prostie. Nu am avut treabă cu acești bani și eu sunt gata să răspund doar în fața unei justiții corecte, să-mi pot demonstra nevinovăția”, a spus Usatîi.

De menționat că în toamna anului 2019 presa rusă scria că oamenii legii din Federația Rusă anchetează un dosar de spălare de bani ruseşti. Frauda s-ar fi înfăptuit prin schema „laundromatului moldovenesc”, prin intermediul băncilor din Republica Moldova. Anchetatorii examinau, la acea etapă, dacă în această schemă a fost implicat Usatîi. Atunci, primaul de Bălți figura în calitate de martor.

Publicitate

Citește și: Renato Usatîi, martor într-un dosar în Federația Rusă în care se anchetează spălarea banilor rusești prin schema laundromatului

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal