
Decizie CSE: Toți titularii de patente vor primi 2.775 lei drept ajutor de șomaj
Toți deținătorii de patente, persoanele care desfășoară activitate individuală de întreprinzător și persoanele care desfășoară activitate de achiziție a produselor agricole vor primi ajutor de șomaj unic în sumă de 2.775 lei. Decizia a fost luată în cadrul ședinței Comisiei Situații Excepționale din 5 mai.
・
„Cunoaștem că în perioada stării de urgență, deja de mai bine de două luni au fost sistate activitățile în piețe, în centre comerciale, acolo unde de fapt activează majoritatea deținătorilor de patente. Se oferă acest ajutor tuturor titularilor de patentă”, a spus premierul Ion Chicu.
Astfel din bugetul de stat va fi alocată suma totală de 34 de milioane de lei. Banii se vor achita titularilor de patentă fără ca aceștia să prezinte cereri la oficiile Agenției de Ocupare a Forței de Muncă, așa cum există o bază de date a deținătorilor.
Premierul anunță că banii vor fi distribuiți până la 30 iunie. „Rog titularii de patente să nu se îngrijoreze. Statul va achita banii până la 30 iunie. Ne străduim mai repede, dar ținând cont de numărul mare de persoane și necesitatea de a verifica valabilitatea patentelor e nevoie de timp”, a spus Chicu.
Pentru informații suplimentare, beneficiarii sunt îndemnați să apeleze Serviciul Fiscal de Stat.