Pro Moldova cere convocarea de urgență a ședinței Parlamentului. Vrea raport de la premierul Ion Chicu

Pro Moldova cere convocarea de urgență a ședinței Parlamentului. Vrea raport de la premierul Ion Chicu

Nemulțumit de modul în care Guvernul gestionează criza de coronavirus, liderul grupului Pro Moldova, Andrian Candu, cere convocarea de urgență a ședinței Parlamentului. Mai mult, a solicitat premierului Ion Chicu să vină la raport cu întreg Cabinetul de miniștri.

„Uneori, am impresia că țărișoara noastră parcă este un pacient pe masa de operație, intubat și care cumva a ajuns într-un fel de comă. Foarte puțin și nici echipamentele medicale n-o să mai ajute. Dacă n-o să reușim să resuscităm acest pacient care deja moare - Republica Moldova - cu siguranță întreaga clasă politică trebuie resetată complet”, a spus Andrian Candu.

Deputatul a menționat că va înainta un demers conducerii Parlamentului pentru convocarea deputaților în ședință, solicitând să fie invitat și premierul. „Sperăm că demersul făcut azi va fi susținut și de alți colegi”, a adăugat el.

Publicitate

Menționăm că, anterior, liderul grupului Pro Moldova, Andrian Candu, a cerut opoziției parlamentare să fac front comun pentru demiterea Guvernului Chicu. A răspuns apelului doar fracțiunea Partidului Șor.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal