Cinci instituții educaționale și de cercetare vor beneficia de investiții de 6 milioane de euro pentru dotare și renovare

Cinci instituții educaționale și de cercetare vor beneficia de investiții de 6 milioane de euro pentru dotare și renovare

Cinci instituții educaționale și de cercetare vor beneficia de investiții de 6 milioane de euro pentru dotare și renovare. În cadrul ședinței Grupului de lucru privind evaluarea proiectelor investiționale din domeniul horticol, organizată de Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului au fost aprobate mai multe proiectele investiționale. Proiectele presupun dotarea  tehnică și agricolă a instituțiilor, dar și înființarea unor loturi didactice. 

Potrivit Ministerului Agriculturii vor fi renovate și dotate cu echipamente de ultimă generație laboratoarele și capacitățile de instruire practică a elevilor pentru ralierea instituțiilor educaționale la standardele de calitate ale Uniunii Europene. Totodată, vor fi procurate utilaje și tehnică horticolă pentru a acoperi întreaga arie curriculară de predare a disciplinelor adiacente. Este preconizată și construirea unor spații de conservare la rece și procesare a fructelor și pomușoarelor.

Beneficiari direcți ai investițiilor vor fi peste 3 mii de elevi de la cele 4 instituții educaționale dar și horticultorii din țară care vor putea angaja personal calificat. Dotarea laboratoarelor va cataliza și activitatea de instruire continuă din aceste instituții.

Investițiile sunt realizate în cadrul Proiectului ”Livada Moldovei” inițiat de Guvernul Republicii Moldova și sprijinit de Banca Europeană de Investiții. În cadrul acestuia au fost planificate pentru investiții în reabilitarea și dotarea instituțiilor educaționale și de cercetare cu profil horticol circa 12 milioane de Euro.

Proiectele investiționale au fost prezentate de Colegiului Tehnic Agricol din Svetlâi, Colegiul Agroindustrial din Ungheni, Centrul de Excelență în Horticultură și Tehnologii Agricole din Țaul, Centrul de Excelență în Viticultură și Vinificație din Chișinău și Institutul Științifico - Practic de Horticultură și Tehnologii Alimentare.

Fă parte din comunitatea AGORA. Susține jurnalismul independent și transparent din Republica Moldova. Avem nevoie de tine pentru a continua să ne facem munca cu dedicație și curaj!

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal