În baza datelor prezentate de Agenția Națională pentru Sănătate Publică, Ministerul Sănătății constată o relaxare în rândul populației, dar și a agenților economici, privind respectarea măsurilor de precauție. Astfel, autoritățile țin să reitereze care sunt restricțiile impuse pe timp de epidemie.
În prezent, pe teritoriul R. Moldova este interzisă:
- aflarea persoanelor în vârstă de peste 63 ani, în afara domiciliului și în spațiile publice, fără necesitate stringentă;
- aflarea persoanelor pe terenuri de joacă, terenuri sportive, zone de agrement;
- părăsirea teritoriului Republicii Moldova pentru persoanele aflate în regim de autoizolare la domiciliu;
- organizarea şi desfășurarea tuturor activităților și competițiilor cu caracter cultural–sportiv, precum și alte măsuri și evenimente în spații și clădiri închise;
- plimbarea prin parcuri, într-un grup de mai mult de 3 persoane.
Pentru agenții economici este permisă:
- comercializarea produselor la pachet și în regim catering prin unitățile de alimentație publică și prin unitățile ce comercializează produse de patiserie, panificație și alte produse alimentare cu vânzare la geam;
- comercializarea produselor alimentare la pachet prin unitățile de alimentație publică din cadrul unităților de comercializare a produselor petroliere, cu excluderea posibilității de consumare a acestora în incinta/teritoriul unității; Comerțul ambulant, se va desfășura în baza autorizaţiei de amplasare emisă de autoritatea publică locală, cu asigurarea obligatorie a respectării normelor pentru reducerea răspândirii infecției COVID-19 și amplasarea punctului de comerț la o distanță de 3 metri unul de celălalt.
- organizarea întrunirilor în masă cu caracter unic, cu participarea unui număr mai mic de 50 de persoane, cu respectarea măsurilor de sănătate publică și cu întocmirea obligatorie de către organizatori a listei de evidență epidemiologică a evenimentului, după modelul (nume, prenume, IDNP, număr de telefon, adresă email, adresă de domiciliu), cu excepția spațiilor care sunt în adiacentul instituțiilor publice, de învățămînt, spitalelor sau altor locuri cu risc sporit de infecție;
- întrunirile cu caracter religios (oficierea serviciilor divine sau altor manifestări tradiţionale religioase) se vor desfășura strict în aer liber (curțile bisericilor, mănăstirilor, altor lăcașe sfinte), cu respectarea obligatorie a distanței sociale de minim 2 metri și cu purtarea obligatorie de către toți participanții a măștilor de protecție, iar începând cu 05 iunie 2020, întrunirile cu caracter religios, oficierea slujbelor religioase, se permit și în interior, respectând cerinţele de organizare.
Autoritățile atenționează că vor monitoriza respectarea acestor măsuri, menite să protejeze viața și sănătatea cetățenilor, iar cei care nu se vor conforma, punând în pericol sănătatea publică sunt atenționați despre faptul că vor fi sancționați conform legislației în vigoare.
Vezi și aceste știri

Deciziile cu privire la relaxarea restricțiilor ar putea fi reexaminate. Directorul ANSP: „Oamenii n-au făcut concluzia necesară”

Au uitat de coronavirus? Deși restricțiile rămân în vigoare, terenul sportiv de la Valea Morilor este suprasolicitat (VIDEO)

Mai multe restricții, relaxate de astăzi: Moldovenii pot cumpăra cafea de la benzinării și-și pot lua deserturi la pachet
Advertoriale

Pentru IMM – Victoriabank te ajută să-ți construiești o afacere modernă, durabilă și profitabilă cu Eu4Business EBRD Credit Line

Complexul locativ Alpha Residence și-a deschis ușile pentru locatari ( VIDEO)
