„S-a găsit consens pentru modificarea unor articole care ar permite să minimalizăm riscurile de implicare a forțelor externe în politica internă a R. Moldova și, dacă aceste amendamente vor fi susținute, legea ONG-urilor, cel mai probabil, va fi votată în lectura a doua, pentru a fi transmisă la promulgare la președintele țării”, a declarat Igor Dodon în această dimineață.
Asta chiar dacă, recent, președintele spunea că, dacă democrații vor vota legea ONG-urilor, acordul de constituire a coaliției se va destrăma. Ulterior, și premierul Ion Chicu a declarat că promotorii acestui proiect fac o tentativă „de a lichida R. Moldova”.
De partea cealaltă, lidera PAS, Maia Sandu, a menționat că socialiștii se împotrivesc acestui proiect din alt motiv. „Problema pentru guvernare sunt fundațiile și, în special, fundația soției lui Igor Dodon. Până acum, fundațiile erau reglementate separat. Acum, un singur act normativ va reglementa toate ONG-urile, inclusiv fundațiile, și acestea nu vor putea face campanie electorală”, a declarat Maia Sandu.
PDM a dat asigurări că legea va fi, totuși, votată. Aceasta reprezintă una dintre condițiile pentru debursarea celei de-a doua tranșe de 30 de milioane de euro din asistența macrofinanciară din partea Uniunii Europene.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.