Lumea îi strigă „Plahotniuci”. Ce mai fac curcanii aruncați în curtea Președinției, acum un an, de manifestanții PDM (VIDEO)

Lumea îi strigă „Plahotniuci”. Ce mai fac curcanii aruncați în curtea Președinției, acum un an, de manifestanții PDM (VIDEO)

„Plahotniucii ce fac? Le-ați dat de mâncare?” A fost replica pe care am auzit-o atunci când am luat un bilet la Grădina Zoologică în prima zi după carantină. La scurt timp, am înțeles. Era vorba de cei cinci curcani aruncați în curtea Președinției de protestatarii Partidului Democrat, la 9 iunie 2019.

La 9 iunie 2019, a doua zi după ce deputații socialiști și cei din Blocul ACUM au decis crearea majorității parlamentare și învestirea unui nou Guvern, în frunte cu lidera PAS, Maia Sandu, Partidul Democrat din Moldova, condus pe atunci de Vladimir Plahotniuc, a organizat un protest în centrul capitalei.

La finele mitingului, manifestanții au mers în fața clădirii Președinției și au aruncat în curte câțiva curcani legați la picioare, strigând: „Dodon, ieși afară!”

Societatea civilă a condamnat atunci actele de cruzime față de cei cinci curcani. Trei deputați au depus și o sesizare la Procuratura Generală.

Vezi și: Candu condamnă gestul colegilor săi, care au aruncat curcani peste gardul Președinției (VIDEO)

Unul din cei care au aruncat curcanii era Viorel Bezede, fostul director al Combinatului de vinuri de la Mileștii Mici. La scurt timp după protest, acesta demisionase din funcție. Un alt democrat prezent la scena cu curcanii a fost și Oleg Mereacre, pe atunci președintele interimar al raionului Ialoveni. Ceilalți susținători PD care au participat la scena aruncării curcanilor peste gardul Președinției era Victor Istratiev, pe atunci vicepreședintele raionului Ialoveni, Marcel Bobeica, primar de Gangura și Victor Gandrabur, consilier raional al șefului Inspecție în Construcție Ialoveni.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.