De exemplu, un mare producător de biscuiți din SUA a început să cumpere mai multe ingrediente în contextul în care a crescut cererea pentru alimente ce pot fi depozitate în cămară. De asemenea, TJ McIntyre, directorul general de la Bobo's, un producător de batoane proteice şi produse de patiserie, a confirmat şi el că firma a început să îşi facă stocuri de ovăz, zahăr şi ulei de palmier.
„Vrem să avem o plasă de siguranţă pentru afacerile noastre. Dacă am rămâne fără ovăz, am avea probleme. În situaţii de tipul acestei pandemii există multe întrebări la care nu putem răspunde", a declarat TJ McIntyre. Acesta a dezvăluit că în prezent compania cumpără cantităţi cu 50% mai mari din principalele materii prime. Astfel dispune de un răgaz suplimentar de 90 de zile pentru a rezolva eventualele probleme care ar putea apărea pe lanţurile de aprovizionare, scrie agerpres.
Analistul băncii Credit Suisse, Robert Moskow, spune că producătorii de alimente au decis să cumpere mai multe materii prime pentru a fi siguri că pot face faţă cererii venite de la retaileri, ale căror stocuri de produse au scăzut.
Gokhan Egilmez, profesor la Universitatea din New Haven, subliniază că cererea mare de produse alimentare ce pot fi depozitate în cămară este posibil să persiste. Egilmez prognozează că pandemia va continua să provoace transformări radicale în numeroase industrii până când va fi găsit un vaccin sau tratament.
Fă parte din comunitatea AGORA. Susține jurnalismul independent și transparent din Republica Moldova. Avem nevoie de tine pentru a continua să ne facem munca cu dedicație și curaj!
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.