Mandatul de arestare pe numele fostului lider democrat, Vlad Plahotniuc, a fost menținut de Curtea de Apel Chișinău. Astfel, după cinci amânări, magistrații au respins recursul avocaților lui Plahotniuc.
La această etapă, potrivit legii, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) urmează să expedieze autorităților Statelor Unite ale Americii toate materialele ce-l vizează pe Vladimir Plahotniuc, în vederea extrădării acestuia.
Examinarea recursului fusese stabilită, inițial, pentru data de 28 mai curent, însă a fost amânată de cinci ori, la cererea avocaților lui Plahotniuc.
Menționăm că în dimineața zilei de vineri, 12 iunie, Procuratura Generală și-a exprimat îngrijorarea, în mod public, după ce Curtea de Apel Chișinău a amânat, pentru a cincea oară, examinarea recursului avocaților împotriva mandatului de arestare a lui Vladimir Plahotniuc.
AGORA amintește că procurorii PCCOCS au cerut aplicarea unui mandat de arest pe numele lui Plahotniuc, în lipsa acestuia.
Iar pe 18 mai procurorul general Alexandr Stoianoglo a declarat că fostului lider al democraților, Vlad Plahotniuc, îi vor fi incriminate fapte de escrocherie, spălare de bani și participarea într-un grup criminal organizat. Acesta a fost identificat drept unul dintre principalii beneficiari ai furtului miliardului.
Pentru aceste infracțiuni, legislația prevede până la 15 ani de închisoare.
Vezi și aceste știri

Procuratura Generală, îngrijorată de amânările examinării recursului avocaților împotriva arestului lui Plahotniuc

O parte din averea lui Vlad Plahotniuc rămâne la el. Curtea de Apel Chișinău a respins aplicarea sechestrului pe bunurile fostului lider democrat

Ședința de judecată privind recursul avocaților lui Plahotniuc, amânată a patra oară. Fostul lider PD ar avea un nou apărător
Advertoriale

Microinvest susține agricultorii din Moldova cu CREDITE AGRO de până la 7 000 000 lei

Scopul și valorile reînnoite ale maib prezentate întregii echipe
