
„Prima mea ie am cusut-o timp de 9 luni”. Istoria Elenei Gherjavschi care a îndrăgit portul popular și-l transmite prin generații
Elena Gherjavschi are o pasiune pentru cusut și brodat încă de mică, pasiune pe care a moștenit-o de la bunicile sale. Prima ie a cusut-o acum doi ani, atunci când a descoperit un grup de femei foarte talentate în acest domeniu. Elena a povestit pentru ea.md că la moment coase cu drag pentru familia sa și își dorește ca fetele sale să îi moștenească talentul.
・
Într-un interviu, Elena Gherjavschi și-a depănat povestea și a vorbit despre cât timp i-a luat să facă prima ie și cum putem să deosebim o ie autentică de o bluză stilizată.
De unde ați moștenit talentul de a coase ii?
„Talentul de a coase l-am moștenit, probabil, de la bunicile mele, care erau ambele mari meșterițe în arta cusutului, brodatului, croșetatului și a țesutului. Casa Mare a lor era amenajată în stil tradițional moldovenesc. Casele erau pline de perne brodate, dantele croșetate și covoare moldovenești țesute la război. Anume bunica a fost cea care pentru prima dată m-a familiarizat cu brodatul”.