Câștigătorul unei licitații de teren, organizată de Primăria Chișinău, a rămas fără cei peste 2.000.000 de lei achitați municipalității și fără teren. Chironda:„Nu putem întoarce banii”

Câștigătorul unei licitații de teren, organizată de Primăria Chișinău, a rămas fără cei peste 2.000.000 de lei achitați municipalității și fără teren. Chironda:„Nu putem întoarce banii”

A devenit câștigătorul unei licitații a municipalității și a achitat peste 2.000.000 de lei pentru un teren de pe strada Alba Iulia. Banii au fost incluși în bugetul public al Chișinăului, însă moldoveanul nu și-a primit terenul. Acesta a venit astăzi la ședința Consiliului Municipal și a cerut banii înapoi după ce timp de nouă luni de zile ar fi fost purtat pe coridoarele primăriei și nu ar fi primit un răspuns oficial. În replică, viceprimarul Victor Chironda a confirmat informația și a declarat că există un conflict dintre APP și Primăria Chișinău, întrucât agenția consideră că acest teren ar aparține statului și nu a municipalității. Respectiv, terenul nu poate fi înregistrat în sistemul de cadastru. 

„Am fost câștigătorul unui lot. Acum solicit să mi se întoarcă banii. Acești bani au fost împrumutați, iar eu am pierdut și investitorul. Nu mai am nevoie de acest teren”, a declarat Vasile Mileș.

În replică, viceprimarul Victor Chironda a declarat că primăria nu ar putea returna cei peste 2.000.000 de lei, întrucât ar fi fost incluși în bugetul public, ceea ce ar fi nevoie de realizarea unui proiect de reformare al bugetului.

„Eu nu pot să dau banii înapoi pentru că au fost incluși în buget. Există o serie de terenuri ale municipalității, iar APP consideră că sunt ale statului. Noi când am scos terenul la licitație, l-am considerat al municipalității. Dar cadastrul nu vrea să îl înregistreze. Așteptăm răspuns de la APP”, a declarat Victor Chironda.

Pe de altă parte, consilierii PDM au declarat că banii ar trebui returnați.

„El nu mai vrea terenul vostru. Pregătiți proiectul de decizie și întoarceți banii. Asta ar fi de bun simț”.

Într-un final, consilierul PUN, Corneliu Pîntea, cel care prezidează ședința Consiliului Municipal, a dat asigurări că la următoarea ședință va participa primarul general Ion Ceban și că va fi o luată o decizie în acest sens.

Fă parte din comunitatea AGORA. Susține jurnalismul independent și transparent din Republica Moldova. Avem nevoie de tine pentru a continua să ne facem munca cu dedicație și curaj!

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.