Poliția anunță că trei procese penale și trei procese contravenționale au fost aplicate în urma protestului organizat joi, 16 iulie, de către veterani, în fața Parlamentului. Totodată, IGP susține că oamenii legii nu au aplicat forța fizică asupra protestatarilor, decât gradual în timpul reținerilor, după ce aceștia au admis destabilizări. Mai mult, aceștia neagă că o persoană ar fi fost internată în urma altercațiilor cu poliția.
În timpul acțiunilor de protest au fost examinate, de către medici, trei persoane. Două au fost transportate pentru control de la Inspectoratul de Poliție Buiucani, iar una s-a adresat individual mai târziu. Doi dintre bărbați au fost examinați și au revenit la protest, iar unul rămâne internat având o acutizare pe fonul unei boli cronice de care suferă, fiind în afara oricărui pericol, se arată într-un comunicat al IGP.
Precizăm că joi seara, 16 iulie, poliția capitalei a organizat o conferință de presă și a anunțat că nouă participanți la protestul veteranilor au fost reținuți, audiați și după care eliberați de poliție. Doi dintre aceștia au fost transportați la Spitalul de Urgență, pentru că s-ar fi constatat că au febră.
La protest veternaii de răzvoi s-au arătat indignați de activitatea Guvernului și Parlamentului Republicii Moldova în aprobarea cerințelor sociale ale veteranilor de război.
Tot joi, cu votul a 99 de deputați și după lungi dezbateri contradictorii, deputații au aprobat un proiect de lege ce prevede măsuri suplimentare de protecție socială a veteranilor de război, a participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Centrala Atomică Cernobîl și a familiilor lor. Mai exact, s-a decis acordarea statutului de persoană asigurată de Guvern pentru veteranii și majorarea alocației lunare pentru soții celor decedați.
Vezi și aceste știri

Ministerul Afacerilor Externe din România califică drept „nefondată și motivată politic” decizia CMC prin care a respins solicitarea Radio Chișinău

Din Moldova spre Ucraina a pornit a doua tranșă cu ajutor umanitar în valoare de 67,5 milioane de lei
