Procurorii Anticorupție ar fi primit propunerea de a clasa dosarul cu privire la Casa Presei, deschis în vara anului 2019. Informația a fost confirmată pentru AGORA de șeful interimar al Procuraturii Anticorupție, Sergiu Gavajuc.
Gavajuc a punctat că dosarul cu privire la înstrăinarea Întreprinderii de stat „Casa Presei” nu a fost clasat, însă o asemenea propunere ar fi parvenit din partea procurorului. „Urmează să examinăm ca ulterior să fie luată o decizie în acest caz”, susține Gavajuc.
La începutul lui 2019, înainte de alegerile parlamentare în urma cărora Partidul Democrat a pierdut puterea în R. Moldova, fosta cantină a Cancelariei de Stat a fost înstrăinată din proprietatea statului cu numai 9 mln. lei, iar 2000 de metri pătrați din Casa Presei au fost privatizați cu 16 mln. de lei.
Ziarul Timpul scria ulterior că banii cu care au fost realizate tranzacțiile respective au o proveniență foarte dubioasă și că anume acest fapt a atras atenția procurorilor. Mai mult, cumpărătorii ar fi avut legături cu Pavel Filip, care la acel moment era prim-ministru. La acel moment, Filip nu a răspuns la apelurile jurnaliștilor pentru a-și oferi replica.
În vara lui 2019 procurorii anticorupție au pus sechestru pe o parte din fosta cantină a Guvernului și pe aproape două mii de metri pătrați din Casa Presei, adică fostele active ale statului privatizate la începutul aceluiași an de un grup de firme. Între timp, o parte din imobile au ajuns deja în proprietatea unei firme din România, scria RISE Moldova.
În iulie 2019, Procuratura Anticorupție a pornit urmărire penală pentru abuz de putere.
Ulterior, oamenii legii au obținut mandat judecătoresc și au aplicat sechestru pe aceste bunuri. La fel ca procurorii, nici cumpărătorii imobilelor nu au pierdut timpul. Astfel, după schimbarea puterii şi demisia, pe 20 iunie, a lui Vladimir Baldovici de la conducerea Agenției Proprietăți Publice, s-au schimbat şi proprietarii celor trei firme, fondate în aceeaşi zi şi cu aceeaşi adresă juridică.
Vezi și aceste știri

Starea drumurilor în capitală: Străzile și accesul la școli și spitale sunt deszăpezite. Cum circulă transportul public

(DOC) Au fost selectați candidații care vor fi propuși Executivului pentru funcția de judecător la CtEDO din partea R. Moldova
