Patru sute de pacienți infectați cu coronavirusul de tip nou se află în stare gravă, 39 dintre aceștia fiind conectați la aparatele de respirație artificială. Potrivit datelor Ministerului Sănătății, în prezent, 99 copii infectați cu COVID-19 sunt internați în instituțiile spitalicești. De asemenea, au fost confirmate 3281 cazuri de infectare în rândul angajaţilor sistemului de sănătate, printre care: medici-825 , asistenţi medicali- 1477, infirmieri- 621, personal auxiliar- 358.
În tratament activ la domiciliu se află în continuare 2538 pacienți cu forme ușoare de COVID–19, iar 6158 persoane au finalizat cu vindecare tratamentul la domiciliu, fiind monitorizate în continuare de către medicul de familie.
Alte 229 persoane au fost tratate și externate. În total, 17269 persoane au fost tratate de COVID-19, iar 771 au decedat.
Autoritățile reiterează apelul către popalție de a respecta măsurile de protecție în sănătate publică. Oamenii sunt îndemnați să respecte distanța socială între persoane de minim 1 metru, să se spele cât mai des pe mâini, să poarte măști de protecție și să respecte, la necesitatea, măsurile de autoizolare.
Până la ora actuală, în Republica Moldova au fost confirmate 24343 cazuri de infecție cu noul Coronavirus, dintre care 1542 în Transnistria.
Fă parte din comunitatea AGORA. Susține jurnalismul independent și transparent din Republica Moldova. Avem nevoie de tine pentru a continua să ne facem munca cu dedicație și curaj!
Vezi și aceste știri

„Sunt focare ale infecției COVID-19”. Deputați Platformei DA vor merge la mai multe penitenciare să inspecteze condițiile de detenție

Moldovenii care intră în Ucraina nu vor mai sta în carantină dacă au testul la COVID-19

Coronavirus: Soţia preşedintelui brazilian şi un ministru, testaţi pozitiv pentru COVID-19
Advertoriale

Microinvest susține agricultorii din Moldova cu CREDITE AGRO de până la 7 000 000 lei

Scopul și valorile reînnoite ale maib prezentate întregii echipe
