
ONU: „Pandemia de COVID-19 nu trebuie să fie un „cec în alb” pentru încălcarea drepturilor omului”
Pandemia de COVID-19 nu trebuie să fie un „cec în alb" pentru încălcarea drepturilor omului. Avertizarea vine din partea înaltului comisar al ONU pentru drepturile omului, Michelle Bacheler, care a criticat puterile nelimitate adoptate de unele ţări, scrie Agerpres.
・
„Pot fi necesare măsuri de urgenţă pentru a răspunde acestei urgenţe de sănătate publică. Dar o situaţie de urgenţă nu este un cec în alb pentru a ignora obligaţiile în materie de drepturile omului. În unele cazuri, epidemia este folosită pentru a justifica schimbări represive ale legislaţiei obişnuite, care vor rămâne în vigoare multă vreme după încheierea urgenţei", a subliniat Bachelet în cadrul primei reuniuni virtuale a Consiliului drepturilor omului de la Geneva.
Ea şi-a exprimat de asemenea preocuparea faţă de măsurile adoptate în unele cazuri pentru a limita libertatea media şi libertatea de exprimare, avertizând că „pretinsa luptă împotriva dezinformării" riscă să fie folosită pentru a reduce la tăcere criticile.
„În anumite ţări, am văzut deja raportate cazuri de jurnalişti sancţionaţi pentru că nu aveau măşti, profesionişti din sănătate pedepsiţi pentru că au spus că nu au mijloace de protecţie şi oameni obişnuiţi arestaţi pentru că au publicat mesaje despre pandemie pe reţelele sociale", a denunţat Michelle Bachelet.
Fosta preşedintă din Chile a lansat totodată un apel către toate guvernele "să sporească în mod considerabil accesul la informaţii şi statistici precise" cu privire la pandemie.
Cu acelaşi prilej, Înaltul comisar al ONU pentru drepturile omului a îndemnat statele să protejeze populaţiile cele mai vulnerabile la criză, cum sunt deţinuţii, cei săraci, femeile şi migranţii.