Scăldatul în stare de ebrietate ori în locuri care nu sunt special amenajate poate fi fatal. Acesta este mesajul salvatorilor care avertizează cetățenii să fie prudenți. Angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) subliniază faptul că maturii trebuie să acorde o atenție sporită minorilor și să-i supravegheze atunci când sunt în preajma bazinelor acvatice.
Specialiștii continuă informarea populației despre riscurile nerespectării regulilor de comportament pe apă în preajma bazinelor acvatice din țară. Ultimele instruiri în cadrul „Campaniei de prevenire a înecurilor” au avut loc pe malurile bazinelor acvatice din 26 raioane printre care Bălți, Soroca, Dondușeni, Briceni, Nisporeni, Fălești, Călărași, Ungheni, Ștefan-Vodă și Basarabeasca.
Activitatea de prevenire a avut loc și în municipiul Chișinău, unde salvatorii IGSU au instruit peste 1500 de persoane în locuri publice din preajma bazinelor acvatice.
De asemenea, angajații IGSU au desfășurat acțiuni similare pe teritoriul piscinelor private din suburbiile municipiului Chișinău. Salvatorii din nordul țării au patrulat malurile râului cu barca anunțând prin difuzor avertizările și măsurile de prevenire a înecurilor persoanelor care se odihneau pe plajele din trei localități din raionul Rîșcani.
Campania de prevenire a înecurilor va fi desfășurată în toate regiunile țării, având drept scop prevenirea și reducerea accidentelor pe apă în perioada estivală.
AGORA menționează că, de la începutul sezonului estival, mai multe persoane, printre care și copii, au fost găsite fără suflare în bazinele acvatice din țară.
Vezi și aceste știri

Un bărbat și-a găsit sfârșitul în apele iazului din Dondușeni. Victima s-a înecat după ce a consumat alcool și a intrat în apă

Un copil de 16 ani, din raionul Leova, s-a înecat la scăldat. Salvatorii i-au găsit corpul neînsuflețit peste două ore

Scăldatul face victime. Un tânăr de 17 ani și un bărbat de 41 de ani au murit înecați în iaz
Advertoriale

Aridon Group – 30 de ani de succes, realizări, clienți fideli și echipă dedicată (VIDEO)

Preotul Petru Ciobanu – printre primii absolvenți ai meseriei de cultivator-procesator de bacifere ai Școlii Profesionale Nisporeni
