Lucrările de construcție și asfaltare a trei străzi, Botoșani – Salcâmilor – Constantin Stamati, cu o lungime totală de doi km au început în comuna Stăuceni. Primăria Chișinău anunță că în urma lucrărilor de renovare, va fi extins traseul pe care circulă transportul public. De asemenea, proiectul va permite fluidizarea traficului rutier în localitate.
Vor fi efectuate lucrări de amenajare a sistemului rutier, instalarea bordurilor, construcția trotuarului, amplasarea stațiilor de așteptare a transportului public, montarea indicatoarelor rutiere, aplicarea marcajului rutier și modernizarea sistemul de iluminat public prin instalarea corpurilor de iluminat LED.
Lucrările vor fi efectuate etapizat: Etapa I: anul 2020 – str. Salcâmilor – str. Constantin Stamati, finalizarea – 15 noiembrie 2020; Etapa II: anul 2021 – str. Botoșani, finalizarea – mai 2021.
Costul lucrărilor este de 12,1 milioane de lei și este asigurat din bugetul Primăriei comunei Stăuceni și a municipiului Chișinău.
Vezi și aceste știri

Un incendiu a izbucnit în clădirea unui liceu din sectorul Râșcani al capitalei. Trei echipaje de pompieri s-au deplasat la fața locului

Luptătorul Anatolii Cervonenko, antrenat în Moldova de la începutul războiului în Ucraina, a luat aurul la Deaflympics (FOTO)

Socialiștii protestează în fața BNM nemulțumiți de creșterea inflației și cer demisia conducerii. Reacția băncii
Advertoriale

Maib lansează Ediția 2 „Schimbă viteza cu maib liber” cu dublu premii: opt iPhone 13 și două automobile KIA Rio X-Line

Cancerul de piele poate fi prevenit. Fii în siguranță la soare. Testează-te gratuit!
