Școlile și grădinițele se redeschid din 1 septembrie, iar universitățile își vor relua activitatea treptat. Decizia CNSP

Școlile și grădinițele se redeschid din 1 septembrie, iar universitățile își vor relua activitatea treptat. Decizia CNSP

Școlile și grădinițele din țară își reiau activitatea din 1 septembrie, doar după ce vor corespunde tuturor cerințelor impuse de autorități în condiții de pandemie. Iar învățământul universitar va fi reluat ulterior, treptat. Este decizia Comisiei Naționale pentru Sănătate Publică din 21 august. 

Din 1 septembrie, învățământul școlar și preșcolar va fi reluat în baza unor reguli și instrucțiuni prezentate anterior și revăzute în cadrul ședinței CNSP de vineri. „Sunt reguli stricte la care trebuie să se conformeze toate instituții. Decizia de redeschidere a școlilor aparține fondatorului și acestea își vor lua activitatea doar când vor întruni toate cerințele”, a precizat premierul Ion Chicu.

Astfe, instituțiile educaționale urmează să fie dotate cu dezinfectanți și echipamente de protecție pentru ce statul va aloca suplimentar 31 de milioane de lei. Alte 105 milioane de lei vor fi alocate pentru remunerarea cadrelor didactice, care vor desfășura ore suplimentare.

În context, sunt interzise careurile solemne, indiferent de numărul persoanelor participante.

Cât despre învățământul universitar, acesta va fi reluat treptat. Cel mai probabil data va fi mai târzie de 1 septembrie, a precizat premierul.

În spațiile din incinta școlilor și universităților vor fi marcate benzi pentru a delimita distanța între persoane de cel puțin 1,5 metri. Aceeași distanță va fi respectată și între băncile din sălile de curs. Pentru a evita aglomerația, lecțiile vor începe la ore diferite, iar după caz ar putea fi reduse. De asemenea, va fi adaptată și durata pauzelor pentru aerisirea încăperilor și igienizarea mâinilor. În incinta instituțiilor, toți vor fi obligați să poarte măști de protecție, cu acoperirea nasului și a gurii.Zilnic, la intrare, un lucrător medical va efectua triajul epidemiologic al elevilor, studenților și personalului angajat. În cazul în care cineva din elevi/studenți va înregistra febră sau alte simptome, acesta va fi izolat într-o încăpere special amenajată, iar în cazul elevilor peste 18 ani sau personalului angajat se va anunța serviciul de urgență 112. Dacă vor fi depistate cazuri de infecție cu virusul COVID-19, întreaga grupă/clasă va fi plasată în autoizolare pe o perioadă de 14 zile.

Premierul a făcut referire și la exemplul altor state care deja au reluat activitatea educațională și care ar fi nevoite să închidă școlile. În context, Chicu a îndemnat societatea să se conformeze regulilor impuse.

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal