
O companie turcească va repara trei sectoare de drum din raioanele Telenești și Rezina
Compania turcească ANT INSAAT MADEN SANAYI A.S. a fost aleasă prin licitație pentru a reabilita trei sectoare de drum din R. Moldova. Este vorba de trasee pe o lungime totală de 36,5 km din cadrul unui coridor ce tranzitează mai multe localități din raioanele Telenești și Rezina.
・
Drumurile tranzitează localitățile Chiștelnița, Scorțeni din raionul Telenești și Meșeni, Ignăței, Peciște, Pripiceni-Răzești, Pripiceni-Curchi și Trifești din raionul Rezina.
Conform contractului, structura rutieră va fi reparată pe toata lungimea coridorului prin ranforsarea straturilor de bază şi aplicarea îmbrăcămintei rutiere noi.
Compania ar urma să amenajeze intersecțiile, să pună indicatoare rutiere, parapete metalice, stâlpi de ghidare, dar și a marcaj rutier.
Valoarea totală a contractelor este puțin peste 364 de milioane de lei
Din momentul emiterii ordinului de începere a lucrărilor, timpul planificat pentru finalizarea acestora este de 18 luni, plus 12 luni pentru perioada de notificare a defecțiunilor (perioada de garanție).
Conform responsabililor de la Ministerul Economiei și Infrastructurii, drumurile în cauză vor asigura accesul către centrele de educație, sănătate și comerț.