*Categoria „Tribuna partidelor” este una care reflectă activitatea diferitor formațiuni politice. Materialele nu sunt știri publicate de redacția AGORA. Acest material este sponsorizat.

Echipa Partidului „ȘOR” a dat în exploatare sistemul de iluminat stradal în s. Fedoreuca, raionul Orhei

Echipa Partidului „ȘOR” a dat în exploatare sistemul de iluminat stradal în s. Fedoreuca, raionul Orhei

Încă o localitate din raionul Orhei dispune de sistem modern de iluminare publică stradală datorită echipei lui Ilan Șor. Este vorba de satul Fedoreuca, com. Ciocâlteni, unde echipa Partidului „ȘOR” a finalizat un proiect în acest sens. Recent, în localitate a avut loc o ceremonie festivă cu ocazia inaugurării sistemului de iluminat la care au participat localnici, funcționari locali și raionali, precum și deputați.

La Fedoreuca au fost montate o rețea electrică cu lungimea de trei kilometri și peste 110 de becuri de tip LED. Punctul de transformare a curentului a fost modernizat.

Într-o adresare către locuitorii din Fedoreuca, liderul Partidului „ȘOR”, Ilan Șor a menționat că cei patru ani de mandat ai primarilor din partea Partidului „ȘOR” au o agendă exactă pentru implementarea diferitor proiecte.

„În cei patru ani de mandat ai primarilor noștri ne-am propus să implementăm mai multe proiecte. În acest an realizăm proiecte ce țin de iluminatul public și terenurile de joacă, anul viitor vom continua cu proiecte de infrastructură rutieră, vor urma alte proiecte de dezvoltare. Eu cred că peste patru ani nu ne va fi rușine să-i privim în ochi pe cetățeni”, a menționat Ilan Șor.

Liderul Partidului „ȘOR” a dat asigurări că astfel, pas cu pas, echipa sa va construi o Moldovă puternică și prosperă.

Sătenii din Fedoreuca au fost felicitați și de Marina Tauber, vicepreședinta Partidului „ȘOR”.

„Acum vă veți bucura de iluminat stradal. Vor fi iluminate și străzile tuturor localităților din raionul Orhei în care vom implementa proiecte similare. În total, în acest an, datorită echipei noastre peste o sută de localități din țara noastră vor avea sisteme moderne de iluminat”, a spus deputata Marina Tauber.

Vicepreședinta fracțiunii parlamentare a Partidului „ȘOR”, deputata Violeta Ivanov a afirmat că planul de iluminare publică totală a raionului Orhei este tot mai aproape de finalizare.

„Încă un sat cu sistem de iluminat public stradal echivalează cu încă un pas făcut spre o viață mai bună. Pe harta raionului Orhei s-a mai aprins o luminiță. Orhei devine cel mai iluminat raion din țară, grație proiectului lui Ilan Șor. Noi am promis că în acest an vom ilumina peste o sută de localități unde primari sunt reprezentanții formațiunii noastre și vom realiza acest obiectiv”, a menționat Violeta Ivanov.

„Minunea care se petrece în raionul Orhei, toate amplele transformări de la noi, se datorează în mare parte personal lui Ilan Șor. Echipa Partidului „ȘOR” se consolidează, iar rândurile formațiunii cresc. Victoriile noastre abia urmează”, a declarat Dinu Țurcanu, președintele raionului Orhei.

Deputatul Igor Himici a menționat că prin realizarea proiectelor echipa Partidului „ȘOR” nu urmărește să acumuleze dividende politice.

„Niciunul din proiectele pe care le-a implementat echipa noastră nu urmărește scopuri politice. Formațiunea noastră lucrează în beneficiul tuturor cetățenilor, noi nu împărțim cetățenii pe culori politice, în cei de dreapta sau cei de stânga. Noi lucrăm pentru Republica Moldova”, a spus deputatul.

Pentru anul curent, echipa Partidului „ȘOR” și-a propus să implementeze proiecte de iluminat public în peste o sută de localități din țară, inclusiv în toate localitățile raionului Orhei. Deja au fost date în folosință proiecte de iluminat stradal în zeci de comune și sate din raionul Orhei, dar și în localități din alte raioane ale țării. De Ziua Independenței, echipa Partidului „ȘOR” a dat în folosință sistemul de iluminat public stradal din orașul Taraclia.

P.

Vezi și aceste știri
Acord semnat pentru a permite un acces global la pastila anti-COVID-19 creată de Merck

Acord semnat pentru a permite un acces global la pastila anti-COVID-19 creată de Merck

Noi condiții de intrare în Bulgaria pentru moldoveni. Cine poate vizita țara

Noi condiții de intrare în Bulgaria pentru moldoveni. Cine poate vizita țara

Cauza unei deținute cu dizabilități locomotorii va fi examinată de Curtea Europeană

Cauza unei deținute cu dizabilități locomotorii va fi examinată de Curtea Europeană

Advertoriale
Ludmila Adamciuc, mamă activă social: „Observ un proces frumos de schimbare a atitudinii ce vizează nu doar Sindromul Down”

Ludmila Adamciuc, mamă activă social: „Observ un proces frumos de schimbare a atitudinii ce vizează nu doar Sindromul Down”

Depozite în lei cu rată fixă de 6% anual, de la OTP Bank

Depozite în lei cu rată fixă de 6% anual, de la OTP Bank

La Microinvest, datele tale personale sunt în siguranță, la fel ca într-un safeu

La Microinvest, datele tale personale sunt în siguranță, la fel ca într-un safeu

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • Oameni ca tine: Creatorul de zâmbete (VIDEO)
  Oameni ca tine: Creatorul de zâmbete (VIDEO)
 • Oameni ca tine | Un cuplu de la Ialoveni a pus pe roate o afacere creativă: „În dragoste și în business toate căile sunt bune”
 • Podcastul „Bilet în Parlament”: Tărț la PAS. Analizăm promisiunile noii majorități parlamentare și cât de reale sunt acestea (AUDIO)
 • Podcastul „Bilet în Parlament”: Viața de deputat, între glamour și birocrație. Discuție cu fostul parlamentar Vadim Pistrinciuc (AUDIO)
 • De la 11, cu Veaceslav Platon despre promisiunile electorale ale lui Veaceslav Valico
Cele mai populare
 • 1
  Vom primi gaz și de la olandezi. Compania Vitol a câștigat tenderul lansat de Energocom
 • 2
  ULTIMĂ ORĂ! Dorin Chirtoacă se retrage din politică
 • 3
  Rusia ar vrea un preţ al gazelor mai mic pentru a-şi putea păstra controlul asupra Europei
 • 4
  Ultimă oră! Pericol de prăbușire a unei porțiuni de carosabil în capitală (FOTO)
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.