Cu peste 11.000 de locuitori, Congaz este cea mai mare comună din Republica Moldova, scrie ea.md. Astăzi vă invităm să descoperiți în imagini o mică părticică a acestui sat care se poate lăuda cu vederi superbe și… pelicani.
Situat la 117 km de capitala țării, satul Congaz din UTA Găgăuzia, este cel mai mare și dens sat din Republica Moldova și din… Europa. Datorită acestui fapt, Congaz figurează pe paginile Cărții Recordurilor Guinness.

Pe lângă aceste statistici, localitatea se poate lăuda cu peisaje care îți taie respirația: începând cu drumul care duce spre sat, râul din apropiere și până la câmpiile mănoase din jurul acestuia.

În preajma satului șerpuiește râul Ialpug, care în acest an a surprins localnicii, devenind o gazdă primitoare pentru un stol călător cu peste o sută de pelicani roz – păsări înscrise în Cartea Roșie a Republicii Moldova.

Admiră peisaje care pot fi privite la nesfârșit, adunate cu grijă de fotografa noastră, Cristina Tocan.
Vezi și aceste știri

Peisajele unice de lângă Palanca, văzute prin obiectivul aparatului foto: Admiră casele cu arhitectură specifică și natura pe sfârșit de vară (GALERIE FOTO)

Peisaje din nordul țării „ce-ți taie respirația”: Vezi stânci și lacuri ce stau de strajă în preajma satelor Duruitoarea Veche și Văratic (GALERIE FOTO)
