„Caroma Nord” - Asociația care investește în TINEri! Află-i istoria și reușitele

„Caroma Nord” - Asociația care investește în TINEri! Află-i istoria și reușitele

Ajută tinerii din nordul țării să-și facă vocea auzită, dar și să se lanseze în afaceri! De 18 ani, Asociația Obştească „Caroma Nord” din Bălți contribuie la promovarea sectorului de tineret, protecția mediului, integrarea socială și transparența decizională la nivel local. ONG-ul se implică activ și în activități de voluntariat.

Până acum, „Caroma Nord” a contribuit la crearea a cinci ONG-uri, a reușit să elaboreze strategii locale pentru tineret și să organizeze multiple campanii de salubrizare, colectare selectivă a deșeurilor și plantare a spațiilor verzi. Totodată, au fost amenajate parcuri ale tinereții și sănătății în satele de nord ale Moldovei. ONG-ul continuă să investească și să creeze noi oportunități pentru a convinge tinerii să creadă în forțele proprii.

„Asociați noastră a fost prima care a conectat satul Pârlița din Fălești la Internet”, spune zâmbind coordonatorul de programe al ONG-ului, Constantin Curca. 

„Totodată, am instruit tinerii să-și creeze un Curriculum Vitae sau să scrie o scrisoare de motivare. Întotdeauna ne-am concentrat pe implicarea lor în viața socială, iar în prezent, unul dintre proiectele noastre presupune încadrarea acestora în procesul de transparență la nivel local. Tinerii din Sângerei transmit în direct ședințele Consiliului local și cele ale Consiliului raional”, mai precizează coordonatorul de programe al Asociației „Coroma Nord”, Constantin Curca.

Până acum, de inițiativele organizației neguvernamentale au beneficiat zeci de mii de elevi, mii de profesori, femei, vârstnici, sute de ONG-uri, funcționari publici și șomeri. Uniunea Europeană este unul dintre principalii parteneri ai asociației din Bălți. Trei dintre cele patru proiecte pe care le implementează în prezent sunt finanțate de UE. Unul dintre ele este și „Fondul Inovațional de Antreprenoriat pentru Tinerii din Drochia şi Bălți”, cofinanțat de Suedia prin intermediul Fundației Est-Europene.

„Datorită acestei inițiative, au fost lansate cinci afaceri în Drochia și Bălți. Este vorba despre deschiderea unui Coffe Shop, dezvoltarea unei afaceri agricole (dotarea a două sere cu un sistem modern de încălzire), inaugurarea unei școli de aritmetică mintală, înființarea unei firme de catering și lansarea unui sturt-up care presupune achiziționarea unei cabine foto pentru evenimente”, spune Constantin Curca.

Beneficiarii granturilor de 2.500 de euro au între 21 și 32 de ani. În total, ei au reușit să deschidă 11 locuri de muncă în localitățile lor. „Din păcate, una dintre afaceri, cabina foto pentru evenimente, nu este funcțională în prezent, din cauza anulării și restricționării ceremoniilor, conform măsurilor impuse de pandemia COVID-19. Valoarea totală a proiectului este de 45.000 de euro. Este prima inițiativă prin care asociația noastră le oferă ajutor material tinerilor”, precizează reprezentantul ONG-ului.

Constantin Curca spune că organizația a aplicat la acest proiect european din dorința de a le oferi tinerilor șansa de a rămâne acasă și de a contribui la modernizarea regiunii în care locuiesc. „Este greu să fortifici sectorul de tineret fără a-i oferi anumite oportunități economice. Totodată, prin intermediul acestui proiect, am vrut să demonstrăm că pentru lansarea unei afaceri nu ai nevoie de sume imense de bani, așa cum cred mulți, dar de curaj și de idei inovatoare”, mai adaugă Constantin Curca.

„Caroma de Nord” este convinsă că rolul organizațiilor neguvernamentale este determinant pentru o societate transparentă și prosperă, pentru că schimbarea începe de la fiecare dintre noi, iar orice idee poate genera soluții pentru un viitor mai bun. „Ne dorim foarte mult ca inițiativa de susținere a tinerilor antreprenori să aibă continuitate. Prin intermediul unor asemenea programe, influența sectorului de tineret crește considerabil în Republica Moldova. Tinerii sunt o forță puternică, care pot și trebuie să contribuie la dezvoltarea țării”, conchide Constantin Curca.

Acest articol este realizat în cadrul proiectului Societatea civilă contribuie la dezvoltarea economică și socială a țării", proiect implementat de către Fundația Est-Europeană, finanțat de Uniunea Europeană și cofinanțat de Suedia.

Sprijină redacția Agora cu 160 de lei pe lună, iar noi te răsplătim cu un coș de produse locale de la From the Heart Shop.

Avem puterea să ne ajutăm unii pe ceilalți….

Dacă și tu crezi că ceea ce citești pe acest site sunt informații importante, atunci susține munca redacției AGORA cu un abonament digital ca să devină mai bună, să facă știri deosebite, interviuri mai interesante, articole și povești care să te facă să vrei să le recitești și să le distribui prietenilor tăi.

Mai mult, răsplătim fiecare abonat cu un set de produse locale, împachetate cu dragoste de echipa de la From the Heart Shop, astfel contribuim împreună la promovarea produselor de-acasă, din Moldova.

Devino de astăzi Susținător, Fan sau Ambasador AGORA

Vezi și aceste știri
Tinerii din raionul Ștefan Vodă își fac vocea auzită prin implicare! Au reușit să-și dezvolte afaceri și să creeze locuri de muncă în satele de baștină

Tinerii din raionul Ștefan Vodă își fac vocea auzită prin implicare! Au reușit să-și dezvolte afaceri și să creeze locuri de muncă în satele de baștină

Tineri apicultori din Republica Moldova au primit, gratuit, material genetic certificat pentru producerea reginelor de albine

Tineri apicultori din Republica Moldova au primit, gratuit, material genetic certificat pentru producerea reginelor de albine

Studiu: În ultimii patru ani, numărul tinerilor a scăzut cu 27,4% în R. Moldova

Studiu: În ultimii patru ani, numărul tinerilor a scăzut cu 27,4% în R. Moldova

Advertoriale
Ce este Low Code și cum acesta va influența platformele de dezvoltare în IT

Ce este Low Code și cum acesta va influența platformele de dezvoltare în IT

Educația Financiară a celor mici a ajuns la resurse: de care avem nevoie și cum le calculam? (VIDEO)

Educația Financiară a celor mici a ajuns la resurse: de care avem nevoie și cum le calculam? (VIDEO)

Un laborator AgTech cu drone și mecatronică va fi creat în două universități din țară

Un laborator AgTech cu drone și mecatronică va fi creat în două universități din țară

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • Copiii știu mai bine: Soluții noi pentru probleme vechi sau ce ne facem cu rănile căpătate la terenul de joacă (VIDEO)
  Copiii știu mai bine: Soluții noi pentru probleme vechi sau ce ne facem cu rănile căpătate la terenul de joacă (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Gadgeturile noastre de toate zilele (VIDEO)
 • Copiii știu mai bine: Viața de după căsătorie sau „iubirea asta nu ți-i trali-vali” (VIDEO)
 • Oameni ca tine: Creatorul de zâmbete (VIDEO)
 • Oameni ca tine | Un cuplu de la Ialoveni a pus pe roate o afacere creativă: „În dragoste și în business toate căile sunt bune”
Cele mai populare
 • 1
  Explicația Maiei Sandu pentru creșterea bugetului pentru președinție (VIDEO)
 • 2
  De pensionare anticipată vor beneficia în jur de 5.000 de persoane anul viitor. Criticile aduse acestei facilități
 • 3
  Dodon îl cheamă în instanță pe Slusari. Ex-vicepreședintele Parlamentului: „Voi veni cu culiocul” (DOC)
 • 4
  Italia: Mafioții din gruparea 'Ndrangheta puneau delfini morți la uși, pentru intimidare. Mărturii cumplite în procesul secolului
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.